Twitter’a alternatif 5 farklı sosyal medya platformu

Twitter’dan vazgeçmek isteyip sonrasında ama onun yerini bir türlü dolduramayanlar için bu yazımızda tam 5 farklı sosyal medya platformunu tanıtacağız.

Twitter’a alternatif 5 farklı sosyal medya platformu

Muhtemelen fark etmiş olacaksınız ki şu anda Twitter çok hareketli. Elon Musk tarafından yönetilen bir sosyal medya platformu her an farklı bir güncelleme ile karşı karşıya kalabilir. Bu belirsizlikten sıkılmış olabilir ya da eskiden ücretsiz olarak kullandığınız Twitter’a artık ücret ödemek istemiyor olabilirsiniz. Bu sebeple bu yazımızda srle Twitter’a alternatif olabilecek 5 farklı sosyal medya platformunu paylaşacağız.

1) Mastodon

Mastodon Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ardından en fazla ilgi çeken sosyal ağlardan biridir. Aynı zamanda Twitter’a en çok  benzeyen sosyal medya platformu diyebiliriz. Keşfet sayfasına bir göz atın ve ilk bakışta kendiniz Twitter ana sayfasında dolaşıyormuş gibi hissedeceksiniz.

2) Tumblr

İster inanın ister inanmayın Tumblr 2007 yılından beri Twitter’ın sahneye ilk çıkışından sadece bir yıl sonra kurulmuştur. Bu platformda Tweet’lerin yerine kısa blog tarzı gönderiler var. Fakat bu gönderilerde metin resim ses video sohbet veya alıntılar yer alabilir. Twitter’dan daha çeşitli bir yer ve kullanımı oldukça basit. Bunun dışında daha fazla esneklik sunar.

3) Reddit

Reddit Twitter’dan tamamen farklı bir yapıya ve özelliklere sahiptir. Fakat aynı zamanda Twitter’ın sunduğu birçok özelliği de kullanıcılarına sunmaktadır. Son dakika haberleri hakkında yorumlar yayınlamak popüler kültürü tartışacak yerler günün boş zamanını geçirmek vakit öldürecek şeyler ve s benzer düşüncelere sahip insanlarla tanışmak için bir alana sahiptir.

4) CounterSocial

CounterSocial kendisini “yeni nesil sosyal ağ” olarak tanımlamakta. Sahip olduğu özellik ve işlevlerin birçoğuyla Twitter’a oldukça benzediğini göreceksiniz. Fakat ttrollere botlara sahtekarlığa karşı hiçbir şekilde tolerans göstermiyorlar. Uygulama kendisini kullanıcıların ekstra özellik için satın almış olduğu 5$’lık premium paketlerle finanse etmektedir.

5) Cohost

Belki de gerçekten Twitter alternatifi henüz tam olarak oluşturulmamıştır. Örneğin Cohost’u ele alalım: Bu sosyal ağ henüz yolunda çok başında ancak Twitter’ın sunduğu hemen hemen şeyi çok fazla karışıklık içermeden kullanıcı ile buluşturmayı  hedefliyor. İçerisinde takipçiler  gönderiler beğeniler ve yorumlar bölümleri ve daha fazlası. Oldukça sade ve kullanışlı bir platform.

Exit mobile version