Sony açıkladı! PlayStation 5 tüm dünyada kaç adet sattı?

PlayStation 5 konsolunun tüm dünyada kaç adet sattığı ortaya çıktı! Japon teknoloji devi Sony mevcut rakamları resmen paylaştı.

PlayStation 5 satışları 25 milyona ulaştı

PlayStation 5 oyun konsolu 2019 yılında piyasaya tanıtıldı. 2020’nin sonlarında Japon teknoloji devi Sony tarafından piyasaya sürülen konsol PS4’ün ardılı olarak karşımıza çıktı. 8 Çekirdekli AMD Zen 2 x86-64 3.5GHz’e varan işlemci 16 GB GDDR6 hafıza AMD RDNA 2 tabanlı Özelleştirilmiş GPU (36 CU 2.23 GHz’e kadar) ve 4320p görüntü kalitesi gibi öne çıkan özelliklere sahip olan cihaz piyasaya yoğun bir ilgi gördü.

Küresel çip krizi nedeniyle ilk etapta kısıtlı sayıda üretilip dağıtımı gerçekleştirilen PlayStation 5 oyun tutkunlarına ulaşmakta zorlansa da Sony söz konusu problemi yavaş yavaş giderdi. Günümüzde satışları daha yaygın bir hale gelen konsol halen daha çok satmaya devam ediyor. Rekora koşan şirket şimdiye kadar cihazın kaç adet sattığını resmen kamuoyuyla paylaştı.

PlayStation 5 satışları 25 milyona ulaştı

Sony tarafından açıklanan son rapora göre PlayStation 5 oyun konsolu yılın üçüncü çeyreğinde 33 milyon adet satışa ulaştı. Toplam rakamlar ele alındığında ise cihazın şimdiye kadar tüm dünyada 25 milyon satış elde ettiği gözler önüne serildi. Son yıllarda üretim hatlarında yaşanan çeşitli sorunlar düşünüldüğünde mevcut rakamların gayet başarılı olduğu su götürmez bir gerçek.

PlayStation 5 geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12’ye yakın bir gelir artışı elde etti. Bu artış yaklaşık olarak 4 milyar dolara tekabül ediyor. Aradaki bu fark konsolun bulunduğu neredeyse tüm pazarlarda Ağustos ayında PS5 fiyatları için gelen zamla açıklanıyor. Öte taraftan Destiny ve Halo gibi oyunlardan sorumlu şirket olan Bungie’nin satın alınması nedeniyle Sony’nin kar oranında yüzde 49’luk bir düşüş meydana geldi.

Exit mobile version