in

Nedenini kimse bilmiyor! Dünyanın en kısa günü yaşandı

Yapılan araştırmalara göre Dünya’nın dönme hızı artış gösterdi. Gezegenin 24 saatten 1,59 milisaniye daha kısa dönüşünü tamamladığı belirtildi.

Bilim insanları çarpıcı bir açıklamayla gündeme geldi. Atom saatlerinin günün uzunluğunu izlemeye başlamasından bu yana Dünya’daki en kısa gün kayıtlara geçti. Paylaşılan verilere göre, 29 Haziran 2022 tarihinde Dünya, ekseni etrafında 24 saatten 1,59 milisaniye daha hızlı döndü.

Dünya daha hızlı dönmeye başladı

Normal şartlarda bir günün uzunluğu 24 saat olarak bilinmektedir. Zira bu süre zarfında Dünya, kendi ekseni etrafında yaklaşık olarak her 86.400.000 milisaniyede bir dönüş sağlar. Kısa bir vadede dönme hızı günden güne milisaniyelik kesirlerde dalgalanabilir. Yaşanan bu durum da günün uzunluğunun değişebileceğini gösterir. Fakat yine de bununla pek sık karşılaşılmaz.

Dünya daha hızlı dönmeye başladı

Bilim insanlarının son tespiti ise gezegenimizin uzun vadeli bir değişiklikten geçtiğini gözler önüne serdi. Yapılan araştırmalar, Dünya’nın önceden daha yavaş döndüğünü ve günü tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Araştırmacılar, her yüzyıl gezegenin dönüş hızının birkaç milisaniye azaldığını ekleyerek, böyle bir durumla karşı karşıya olduğumuzu kayıtlara geçti.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre dünyanın dönme hızı artmaya başladı. Gezegenin tam bir devrimi tamamlamasının gittikçe daha az zaman aldığı belirtildi. Dolayısıyla günün uzunluğunun kısalmaya başladığı açıklandı. Yapılan araştırmalar, en kısa günün daha önce 19 Temmuz 2020’de, Dünya’nın 24 saatten 1,47 milisaniye daha hızlı bir dönüşü tamamladığı zamana tekabül ettiğini açığa çıkardı. 29 Haziran 2022’de gerçekleşen olay ise bu rekoru eline aldı. Günün 1,59 milisaniye daha hızlı sona erdiği aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings