in

NASA, Artemis I görevinde uzaya koyun yollayacak!

NASA, Ay’a yolculuk edecek olan Artemis I uzay görevinde ünlü çizgi film karakteri Shaun the Sheep’e yer verecek. Koyun Shaun, mürettebatın tek üyesi olacak.

NASA, Orion uzay aracında Koyun Shaun'u misafir edecek

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bugün önemli bir haberle kamuoyunun karşısına çıktı. ESA’nın açıkladığı basın duyurusuna göre, Ay’a gönderilecek olan Artemis I uzay görevinin ilk mürettebat üyesi, Shaun the Sheep olacak. Ülkemizde Koyun Shaun olarak da bilinen bu ünlü çizgi film karakteri, ilk kez Wallace ve Gromit kısa film serisinin A Close Shave (1995) adlı kısa filmde karşımıza çıkmıştı. Yapım şirketine dördüncü Oscar ödülünü kazandıran bu ünlü karakter sonraki yıllarda iki TV dizisi, iki animasyon filmi, üç tema parkı ve uzun bir ürün zinciri olan bir popüler kültür ikonu haline geldi.

NASA, Orion uzay aracında Koyun Shaun’u misafir edecek

İngiliz film stüdyosu Aardman Animations tarafından yaratılan meşhur stop-motion animasyon karakteri Shaun, NASA’nın Orion uzay aracının ilk uçuşunda, Ay’ın çevresini dolaşıp yeniden Dünya’ya geri dönecek. Bu görevde herhangi bir insan mürettebatı bulunmayacak.

NASA, Orion uzay aracında Koyun Shaun'u misafir edecek

Shaun’un yaratıcısı olan Aardman Animations, tarihi uzay görevi için sevilen karakterinin görev almasından dolayı memnuniyetlerini ifade etti. Ayın keşfedilmesine öncülük edecek Shaun, aynı zamanda bu görev esnasında ilk televizyon dizisinin 15. yıldönümünü kutlayacak.

NASA’nın Apollo 17 görevinde yer alan üç kişilik mürettebatın Ay’a inişi üzerinden yaklaşık 50 yıl geçti. Şu anda pek çok ülke, geliştirmekte olduğu projelerle yeniden Ay’a insanlı bir görev üzerinde çalışıyor. Bunun ilk basamağı ise Artemis I olacak. ESA’nın yürüttüğü bu çalışmanın yanı sıra Japonya, Kanada, Brezilya, Avustralya ve Meksika’dan da farklı uzay ajansları, Artemis’in gidişatına göre kendi projelerini şekillendirecek. Shaun’u tek yolcusu olarak taşıyacak olan roket, 29 Ağustos tarihinde Florida’da yer alan Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yola çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings