Kraliçe Elizabeth’in ölümü Twitter tarihine geçti! Rekor kırıldı

Kraliçe II. Elizabeth hayatını kaybetti. Yaşanan bu acı olay, Twitter tarihine geçecek bir rekora yol açtı. İşte detaylar...

Kraliçe II. Elizabeth, Twitter'ın en çok konuşulan ismi oldu

Kraliçe II. Elizabeth dün akşam saatlerinde 96 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1926 yılında Londra’da dünyaya gelen 1953’te VI. George’dan tacını alarak tahta oturan Birleşik Krallık ve İngiliz Dominyonları kraliçesi İskoçya – Aberdeenshire Balmoral Kalesi’nde aramızdan ayrıldı. Tüm dünyada büyük ses getiren bu vefat haberi elbette ki sosyal medya platformlarına da yansıdı.

Ortaya çıkan bilgilere göre 2. Elizabeth’in vefatı popüler sosyal medya platformu Twitter’da bir rekora imza attı. Başta Birleşik Krallık olmak üzere tüm dünyayı derinden sarsan bu olay çok sayıda insanın sosyal ağlarda ölüm haberine ilişkin açıklama yapması sebebiyle rekor kırdı. İşte detaylar…

Kraliçe II. Elizabeth Twitter’ın en çok konuşulan ismi oldu

Visibrain isimli analiz platformu tarafından paylaşılan verilere göre II. Elizabeth’in ölümü saniyede 1.834 tweet atılmasına yol açtı ve platformda tarihi bir rekor kırılmış oldu. Açıklanan bu veri saniyedeki paylaşım sayısı kriterine göre İngiltere Kraliçesi’nin ölümünün 2018 Dünya Kupası finallerinden 17 kat daha fazla tweet atıldığını gözler önüne serdi. Öte yandan 6 Ocak 2021’de gerçekleşen Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası saldırısından 42 kat daha fazla yorumlandı.

II. Elizabeth hayatını kaybettikten sonraki 24 saatlik süreçte #ElizabethII #QueenElizabeth ve hatta #LondonBridge gibi etiketler 20 milyondan fazla gönderi topladı. Aynı zamanda İngiliz Kraliyet Ailesi’nin resmi Twitter hesabı daha önceden 4.8 milyon aboneye sahipken vefat haberinden sonra 478 bin yeni abone aldı ve 5.3 milyon aboneye ulaştı.

Kraliçe Elizabeth’in resmi ölüm duyurusu tweet’i ise yaklaşık bir milyon kez paylaşıldı. İki milyondan fazla ise beğeni aldı.

Exit mobile version