in

1.000 TL’lik banknot mu geliyor? Bakan Nebati cevapladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 500 ve 1.000 TL’lik banknotların basılacağı iddialarına yanıt verdi. İşte o açıklama…

Bakan Nebati yeni banknot iddialarını yalanladı

Bir süredir sosyal medyada 1.000 TL’lik banknot basılacağı iddiaları dolaşıyordu. Dün öğle saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Kabine Toplantısı’ndan hemen sonra Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati basının kendisine yönelttiği sorulara cevap verdi. Basın çalışanlarının Nebati’ye ilettiği sorulardan bir tanesi de yeni banknot iddialarıyla ilgiliydi. Peki ya Nebati’nin konuya ilişkin açıklaması ne oldu? İşte detaylar…

Bakan Nebati yeni banknot iddialarını yalanladı

İlk kez CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından ortaya atılan yeni banknot iddiası, yaşanan mevcut enflasyon durumları nedeniyle hükümetin böyle bir adım atacağına işaret etmişti. Yalım’ın açıklamalarına göre Merkez Bankası bu yönde hazırlıklarını çoktan tamamlamıştı; banknotların ise yakında piyasaya duyurulması planlanıyordu.

Bakan Nebati yeni banknot iddialarını yalanladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın iddialarına cevap verdi. Bakan, böyle bir durumun kesinlikle konuşulmadığını ve gerçekleşmeyeceğini paylaştı. Söylentilerin ise tamamen yanlış bilgilerden ibaret olduğunu kamuoyuna aktardı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da tartışmalara katıldı. 500 ve 1.000 TL’lik banknotlar ile 5 ve 10 liralık madeni paraların geleceği iddialarına şu yanıtı verdi:

“Böyle bir şeyin konuşulduğunu zannetmiyorum. Bir tane arkadaşın ‘tweet’i ile gündemi bu kadar ciddiye almak doğru değil. Bizim böyle bir hazırlığımız, böyle bir beklentimiz yok, vatandaşın ya da piyasanın böyle bir beklentisi yok. Enflasyonun bu noktada biraz artış göstermesi bu işi çok bildiğini düşünen arkadaşların kendilerini gündemde tutmak için attığı bir tweet. Ciddiye alınacak bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir hazırlığımız da yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings