Bilim & Teknoloji

Yüz Bin Dolar Karşılığında Uzay Yolculuğu Yapılabilecek

Günümüz itibariyle en basit kapsüller içinde bile milyonlarca dolar ve aylar süren hazırlık gerektiren uzay yolculukları, NASA’lı öncü mühendis Anita Sengupta’ya göre yüz bin dolara kadar düşecek.

Airspace Experience Technologies’in kurucusu olan ve NASA’da öncü mühendis olarak görev alan Anita Sengupta’nın yaptığı açıklamara göre oldukça yakın bir gelecekte uzay yolculuğu yapmak isteyen insanlar yalnızca yüz bin veya iki yüz bin dolar gibi bir ücret karşılığında bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz uzay yolculuğunu gerçekleştirelebilecekler. 

Yakın gelecekte uzaydan yapılacak transfer ve ticari uzay seyahatinin hayal dahi edilemez boyutlara ulaşacağının altını çizen Sengupta, Mars ve Ay’ın kolonize edilmesini takiben insanların first class bir uçak biletinin yalnızca bir kaç katı fiyata uzayda seyahat edebileceğini söyledi.

2023 gibi 3 yıllık bir vadenin sonundaki süreçte kargo işlemlerini AET üzerinden işleme alacaklarını duyuran öncü mühendis, yalnızca 5 yıl sonra, 2025 yılında ise insanlar için taşıma faaliyetlerini çoktan başlatmış olacaklarını açıkladı.

2025 yılında 15’e yakın kentte tam anlamıyla hizmete başlamış olacaklarına dair açıklamalarda bulunan Sengupta, icat ettikleri uçak ve helikopter karışımı bir araç ile şu an için UBER’in kendilerine talip olduğunu ve uzaydan ulaşımda kısa mesafelerde bu aracın kullanılabileceğini söyledi. 

Türkiye’ye dair açıklamalarda da bulunan Sengupta, Türk üniversiteleri ile çalışmaların olacağını duyurdu.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı