Bilim & Teknoloji

Yutu-2 Keşif Aracı Ay Görevine Devam Ediyor

Yutu-2 keşif aracı için yeni bilgiler paylaşıldı. Yutu-2 keşif aracı görevine devam ediyor.

Ay üzerinde yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bir yandan NASA bu konuda çalışmalar yapıyor bir yandan ise Çin’in bu konuda girişimleri olduğunu biliyoruz. Son olarak Çin tarafından Ay’ın karanlık yüzeyinde keşifler yapmak adına Yutu-2 keşif aracı gönderilmişti.

Gönderilen keşif aracının ise amacına ne kadar ulaştığı konusunda tartışmalar devam ediyordu. Bugün yapılan açıklama sonrasında ise Yutu-2 keşif aracı için sevindirici bir haber geldi. Çin tarafından paylaşılan bilgilere göre keşif aracı, karanlık yüzeyi araştırmak için yeni görevine başladı. Aracın 9.Ay gününe uyandığı açıklandı.

Yutu-2 keşif aracı Görevine Devam Ediyor

Elde edilen bilgilere göre Yutu-2 keşif aracı dokuzuncu gününe ulaştı. Aracın Ay günü olarak 9.güne uyandığı konusunda bilgiler paylaşan yetkililer, konu hakkında detaylar hakkında da bilgiler paylaştı.

Ay yüzeyine ilişkin verileri toplamaya devam ettiği öğrenilen aracın son durumu konusunda da detaylar paylaşılmış oldu.

Yutu-2 keşif aracı

Yutu-2 keşif aracı tarafından toplanan verilerin ne zaman açıklanacağı konusunda ise bir bilgi verilmedi. Muhtemelen bir süre daha yeni aracın keşiflerinin devam ettiğini göreceğiz. Verilerin paylaşılmasının ardından Ay’ın karanlık yüzü hakkında çok daha fazla bilginin de elde edildiğini görmek mümkün olacak.

Aynı şekilde yakın zamanda NASA çalışmalarının da yoğunlaşması bekleniyor. Yakın bir zaman sonrasında Ay için yeni araçların gönderildiğini görmek mümkün olabilir.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı