İnternet

YouTube Yeni Bir Rekorla Gündeme Geldi

YouTube veri kullanımı konusunda ilk sıradaki yerini korudu. İşte son açıklamalar!

Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu unvanına sahip YouTube, şu sıralar yeni bir araştırma ile gündemde. Söz konusu araştırmaya göre video paylaşım platformu, mobil veri trafiği konusunda en yüksek paya sahip. Hemen araştırmanın detaylarına ve YouTube’un bu alanda elde ettiği orana bakalım. Bakalım firma gerçekte ne kadar başarılı?

YouTube Mobil Veri Kullanımında ilk Sırada

Araştırma sonuçları YouTube’un ne kadar yoğun bir şekilde kullanıldığını gösteriyor. Statista tarafından yapılan araştırmaya göre mobil internet trafiği konusunda açık ara liderlik söz konusu.

Geçen sene yapılan araştırmalarda YouTube üzerinden içerik izleyen kullanıcıların genelde WİFİ üzerinden bağlantı kurdukları ortaya çıkmıştı.

Videoların yüksek oranda veri tüketmesi nedeniyle WİFİ bağlantısının tercih edilmesi normal bir durum gibi değerlendirilebilir. Fakat bu sene yapılan araştırmalarda mobil veri trafiğinin de YouTube için çok sık tercih edildiğini ortaya koydu.

YouTube

Verilere göre mobil internet kullanımında %37’lik bir oranla YouTube önde. Birinci sırada yer alan uygulamanın hemen ardından ise Facebook kullanımı geliyor.

Yine bu konuda da bir sürpriz yapılmadığını söylemek gerekiyor. Geçen sene yapılan değerlendirmelerde de Facebook ikinci sıradaki yerini korumuştu. Facebook’un oranı ise %8.4 olarak açıklandı. İkinci sırada yer alan uygulamayı takip eden üçüncü uygulama ise Snapchat.

Son zamanlarda popülerliğini kaybetmiş bir uygulama olarak değerlendirilecek olsa da yurt dışında Snapchat kullanımı popülerliğini koruyor gibi duruyor.

Üçüncü sırada yer alan uygulamanın mobil trafik kullanım oranının da %8.3 olması dikkat çekici. Facebook’un sadece 0.1’lik gerisinde kalan Snapchat hala popülerliğini koruyor gibi gözüküyor.

YouTube

Listede en şaşırtıcı platformun YouTube olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Video devinin ne kadar başarılı bir yol çizdiğini bu araştırmada da görebiliyoruz. Bir diğer yandan, mobil veri kullanımının da geçen senelere oranlara çok yüksek rakamlara ulaşmaya başladığını ekleyelim.

Söz konusu araştırma bu konuda gelişmeleri net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Tabii ki bu konuda yeni akıllı telefonların etkisi de oldukça fazla.   

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı