İnternet

YouTube Sesli Arama Özelliği Değişiyor

YouTube Sesli Arama özelliği için yenilikler yolda. YouTube Sesli Arama nasıl bir değişime uğrayacak?

Google’ın en büyük yatırımlarının başında YouTube geliyor. Sürekli geliştirilmeye devam eden video platformu, şu sıralar dünyanın en çok kullanılan platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir yandan sürekli olarak da geliştirilmeye devam eden platformun, son olarak sesli arama özelliği için bir güncelleme alacağı ortaya çıktı. YouTube Sesli Arama özelliği için önemli değişikliklerin denenmeye başladığının ortaya çıkmasının ardından, sistem hakkında detaylarda paylaşıldı.

YouTube Sesli Arama Nasıl Özelliklerle Değişecek?

Mevcut sistemde sunulan sesli arama bölümü, yeteri kadar detaylı değil. Daha doğrusu söz konusu sistemle beraber Google Asistan çalıştırılıyor. Siz bir sesli arama yaptığınız zaman arama sonuçlarını görüntülüyorsunuz. Videoya ulaşmak için yine arama sonuçları içerisinde seçim yapmanız gerekiyor.

YouTube Sesli Arama sisteminde yapılan güncelleme ise bunun değişmesini sağlıyor. Yeni güncelleme sonrasında sesli aramayı daha işlevsel olarak kullanmak mümkün oluyor. Yeni sistemle yapacağınız sesli aramada doğrudan oynatılacak video sunuluyor.

Kullanıcıların tek yapması gereken video ekranında yer alan mikrofon kısmına tıklamak ve bu tıklamanın hemen sonrasında anahtar kelimeyi tam olarak söylemek. Anahtar kelimeyi net olarak söylemenizin ardından, sistem otomatik olarak videolar arasında bir arama yapıyor ve en iyi arama sonucu karşınıza getiriliyor.

YouTube Sesli Arama

YouTube Sesli Arama sonrasında karşınıza getirilen arama sonuçları içerisinden söylediğiniz anahtar kelimeye en yakın olan kelime için de en alakalı video karşınıza getiriliyor ve doğrudan oynatılmaya başlıyor. Eski sistemde olduğu gibi videoyu oynatmak için yeniden seçim yapma ve yapılan seçim sonrasında oynatma butonuna tıklama gibi ekstra işlemlere gerek kalmıyor.

Ayrıca tasarım kısmında da yenilikler olduğunu ekleyelim. Mikrofon artık kırmızı ve videolar doğrudan tam pencere olarak açılıyor. Güncellemenin şu an için testlerinin devam ettiği de gelen bilgiler arasında. Güncellemenin testlerinin tamamlanmasının ardından yeni güncelleme tüm kullanıcılar için yayınlanmış olacak.

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı