İnternet

YouTube HD Kalitesini Kriterlerini Değiştirdi

YouTube, kalite standartları için önemli bir değişiklik geldi.

Virüs döneminde artan veri kullanımı, bazı farklı kararlar alınmasına neden olmuştu. YouTube bile bu konuda farklı kararlar almış ve video sınırlamasına gitmişti. Video sınırlaması, tamamen kalite ile alakalı olmuştu.

Videoların kalitesinde sınırlama yapıldı ve böylece sunucunun üzerinde ekstra bir yük oluşmasının da önüne geçildi. Video kalitesinde yapılan sınırlama, geçtiğimiz günlerde kaldırılmıştı. Bu sınırın kaldırılmasının sonrasında ise beklendik bir karar açıklandı. Bu kez video kriterlerinde bir değişiklik yapıldı.

720p Artık HD Yayın Kalitesinde Değil

Yeni alınan kararla beraber YouTube videolarının HD kalite kriterlerinde değişiklik yapıldı. Eskiden 720p kalitesi HD olarak nitelendiriliyor ve video seçeneklerinin yanında HD ibaresi yer alıyordu. Fakat artık 720p HD yayınlar içerisinde yer almayacak.

Bu seçenek SD olarak değişmiş oldu. Artık video ayarlarına baktığınız zaman 720p seçeneğinin yanında HD ibaresinin de yer almadığını göreceksiniz. Amatör yayıncılar için pek iyi bir gelişme olmadı ancak bu beklenen bir durumdu.

YouTube

Daha önce 720p seçeneğinin HD yayınlar arasında çıkarılması gündeme gelmiş ve bu konuda çalışmaların yapıldığı bilgisi sızmıştı. Daha da ileri gidebiliriz. Yakın zamanda 1080p seçeneği için de HD yayın ibaresinin kalkması gündeme gelebilir.

Video kalitesinin giderek yükselmesi, eski kalite standartlarının değişmesine neden oluyor. Bunun en güzel örneği 720p seçeneğinin HD yayınlar arasından kaldırılması.

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı