Bilim & Teknoloji

Yapay Zeka İle Meme Kanseri Teşhisi Koyuldu

Yapay zekanın meme kanserini mamogramlardan teşhis etmede doktorlardan daha doğru sonuçlar verdiği belirtiliyor.

Google Health ve Imperial College London’dan araştırmacılar da dahil olmak üzere uluslararası bir ekip, yaklaşık 29.000 kadının X-ray görüntüleri üzerinde bir bilgisayar modeli tasarladı ve eğitti. Algoritma, mamogram okumada altı radyologdan daha iyi performans gösterdi. Yapay zeka, birlikte çalışan iki doktor kadar iyiydi. İnsanlardan farklı olarak yapay zeka yorulmaz. Uzmanlar bunun tespiti iyileştirebileceğini söylüyor.

Yapay Zeka Ne Kadar İyi?

NHS’deki mevcut sistem, her kadının röntgenini analiz etmek için iki radyolog kullanmaktadır. Kabul etmedikleri nadir durumlarda, üçüncü bir doktor görüntüleri değerlendirir. Araştırma çalışmasında, yapay zeka modeline anonimleştirilmiş görüntüler verildi, böylece kadınlar tanımlanamadı. Hastanın geçmişine erişimi olan uzman doktorların aksine, yapay zeka sadece mamogramlara sahipti.

Sonuçlar, yapay zeka modelinin iki doktorun mevcut çift okuma sistemi kadar iyi olduğunu gösterdi. Bu da yapay zekanın kanser tespitinde tek bir doktordan daha iyi sonuçlar verdiğini kanıtladı. Bir radyoloğa kıyasla, bir mamogram anormal olarak teşhis edildiğinde yanlış değerlendirmelerde %1.2’lik bir azalma vardı.

Google Health’den Dominic King yaptığı açıklamada: “Ekibimiz, doktorların meme kanserini daha doğru bir şekilde tespit etmelerine yardımcı olabilecek bir yapay zeka geliştirme yolunda ilerlediğimizi gösteren bu araştırma bulgularından gerçekten gurur duyuyor.” ifadesine yer verdi.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı