Haberler
Trend

Xiaomi Giyilebilir Teknoloji Satışlarında Apple’ı Geride Bıraktı

Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi, IDC tarafından yayınlanan rapora göre giyilebilir cihaz anlamında Apple’ı geride bıraktı.

Yalnızca akıllı telefonlarla değil, akıllı bileklik ve akıllı saat gibi cihazlarla da öne çıkmaya çalışan Xiaomi¸ pazarda kendisine iyi bir yer edinmeyi başardı. 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 75 büyüme gerçekleştiren Çinli teknoloji devi, yüzde 27 gibi iyi bir Pazar payı elde ederek 12.2 milyon satış rakamına ulaştı. Giyilebilir band konusunda rakipsiz hale gelen şirket, Apple’ı geride bırakarak birinci sıraya yerleşti. Bilindiği üzere Apple’ın giyilebilir band konusunda Pazar payı yüzde 15 olarak ifade ediliyor.

Fiyatlandırma Politikası Etkili Oluyor

Apple’ı giyilebilir band konusunda geride bırakan Xiaomi’nin bunu agresif fiyatlandırma politikası ile başardığı ifade ediliyor. Aynı zamanda şirketin Çin’deki performansının da pazar payında önemli bir etken olduğunu söylemek mümkün. 

Gelen bilgilere göre Apple’ın 2019’un üçüncü çeyreğinde yaptığı satışın yüzde 60’ını Watch Series 5 oluşturuyor. Ayrıca Amerikalı şirketin arkasında yine bir Çinli şirket bulunmakta. Huawei, yüzde 13 Pazar payı ve 5.9 milyon adet satış ile Apple’ın en büyük takipçisi konumunda. 

Xiaomi’nin Apple, Huawei ve Samsung gibi şirketleri geride bırakarak öne çıkması, yetkililerini de memnun ediyor. İlerleyen süreçte pazar payını iyice arttırmak isteyen Xiaomi, çalışmalarına büyük bir hızla devam etmekte. 

Bu arada Apple’ın da sektördeki konumunu geri kazanmak için atak yapacağı düşünülmekte. 

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı