Bilgisayar

Windows 7 Kullanım Oranları Açıklandı

Windows 7 işletim sisteminin son kullanıcı sayıları açıklandı.

Microsoft, eski işletim sistemlerine belli aralıklarla desteğini kesiyor. Kullanıcıları yeni işletim sistemine yönlendirmek ve açıkçası geri planda kalan eski işletim sistemlerinin güncelleme yükünü azaltmak için belli aralıklara eski sürümlere destek kesiliyor. Bu noktada son hamlenin de Windows 7 işletim sistemi için atılması bekleniyor.

Daha önce yapılan açıklamalarda da olduğu gibi 14 Ocak itibariyle Windows 7 işletim sistemi için son güncelleme sunulacak. Son sistem güncellemesinden sonra söz konusu işletim sisteminin güncelleme desteği de tamamen kaldırılmış olacak.

Windows 7 Kullanım Oranları Hala Yüksek

Her ne kadar önümüzdeki hafta işletim sisteminin desteği son bulacak olsa da son açıklanan kullanım oranları ise Windows 7 işletim sisteminin hala ciddi bir kullanıcı kitlesi olduğunu gösteriyor. Açıklanan rakamlara göre Windows 7 kullanım oranı şu sıralar %26,76 seviyelerinde.

Bu oran markanın en güncel işletim sistemi olan Windows 10 serisinden sonra kullanım oranının düştüğünü gösteriyor. Fakat yine de %26,76 gibi bir oran ciddi bir kullanıcı kitlesi demek oluyor.

Windows 7

Desteğin kesilmesinden sonra bu rakamın düşmesi de söz konusu olabilir. Şu an için güncel olarak Windows 10 işletim sisteminin kullanım oranının ise %65.4 olduğunu belirtelim.

Bir önceki işletim sistemi sürümü olan Windows 8.1 için kullanım oranı ise sadece %5 civarlarında. Bu rakam bile farkı gösteriyor. Desteğin kesilmesinden sonra durumun ne olacağı ise net değil.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı