Bilgisayar

Windows 7 Kullanım Oranıyla Şaşırttı

Windows 7 kullanım oranlarında düşüş beklendiği gibi değil.

Microsoft, Windows 7 işletim sistemiyle ilgili kararını geçtiğimiz aylarda vermişti. Eski işletim sistemi sürümünün desteğinin kesilmesine karar verildiği açıklanmış ve sürümün desteği tam olarak kesilmişti.

Bu tarihten itibaren Windows 7 kullanım oranlarının da düşmesi bekleniyordu. Öyle ki artık eski işletim sistemi için herhangi bir güvenlik yaması yayınlanmayacak, herhangi bir açık bulunması durumunda sistem güncelleme almayacaktı. Beklenti Windows 10 kullanım oranlarının artacağı yönünde olmuştu. Fakat bu beklentiler bir nebze olsun boşa çıktı. Son açıklanan rakamlara göre durum beklendiğinden çok daha farklı seyrediyor.

Windows 7 Kullanım Oranları Düşmedi

Paylaşılan bilgilere göre Windows 7 kullanım oranlarında beklendiği gibi bir düşüş söz konusu değil. Yeni seri işletim sistemi olarak öne çıkan Windows 10 işletim sisteminin kullanım oranı artması beklenirken arada çok küçük bir farkın ortaya çıktığını ekleyelim.

Windows 7

İşletim sisteminin desteğinin kesilmeden önce kullanım oranının %26.2 olarak açıklandığı duyurulmuştu. Yeni oranlar ise çok şaşırtıcı. Öyle ki işletim sisteminin kullanım oranı sadece %1’lik bir değerle düşüş yaşadı. Şu an için açıklanan güncel kullanım oranı %25.2 olarak açıklandı.

Bu demek oluyor ki Microsoft istediği değişimi henüz elde edebilmiş değil. Zaman içerisinde bu kullanım oranında da düşüş olmasını bekleyebiliriz. Fakat şimdilik durum pek fazla Microsoft’un istediği gibi girmiyor gibi gözüküyor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı