İnternet

WhatsApp, Reklam Dönemini Başlatıyor

WhatsApp için reklam dönemi başlıyor.

Anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde ilk sırada yer alan WhatsApp, çok kısa bir süre içerisinde büyüme göstererek bu alanda ne kadar iddialı olduğunu da kanıtlamıştı. Uygulamanın 2014 yılında Facebook tarafından satın alınmasının hemen ardından daha hızlı bir şekilde büyüyen uygulamanın tüm güncellemelerine ve değişimlerine rağmen reklam göstermemesi ise büyük bir ayrıcalık olarak gösterilmişti.

Instagram ve Facebook’un aksine anlık mesajlaşma uygulaması, reklam gösterimlerine izin vermemiş ve reklamları görüntülemeye açmamıştı. Zaten WhatsApp’ın öne çıkmasını sağlayan yanlarından birisi de bu olmuştu. Fakat bu durumun değişeceği ortaya çıktı. Paylaşılan bilgilere göre reklam gösterimi başlıyor.

WhatsApp Reklam Gösterecek

Elde edilen bilgilere göre WhatsApp, bundan sonra uygulama içi reklamlara yer verecek. Durum bölümünde yer alan Hikayeler kısmına dahil edilecek olan reklamlar, durumlar arasında geçiş yaparken sponsorlu bağlantı olarak çıkacak.

WhatsApp

Tıpkı Instagram hikayeler bölümünde olduğu gibi bir reklam sisteminin sunulduğunu göreceğiz. Dikkat çeken yeni reklam düzeniyle beraber WhatsApp’ın kullanıcı verilerini de toplaması söz konusu olabilir. Aslında uygulama baştan beridir kullanım verilerinin gizli tutulmasını sağlıyor.

Uçtan uca şifreleme sistemiyle beraber mesajları ve kullanıcılar arasındaki iletişimi koruyan uygulamanın, reklam döneminden sonra değişmesi söz konusu olabilir. Artık kullanıcı verileri reklam verenler için toplanabilir. Bunun için reklamların yayınlanmasını beklemek gerekiyor. Nasıl bir değişim olacağını zaman gösterecek.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı