Haberler

WhatsApp, 400 bin Hesabı Banladı

WhatsApp için incelemeler tamamlandı. 400 bin hesabın banlandığı açıklandı.

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp için geçtiğimiz sene ilginç iddialar gündeme gelmişti. Brezilya’da yapılan seçimlerde WhatsApp üzerinden yanlış bilgilerin yayıldığına dair iddialar gündeme gelmiş ve bu iddiaların neticesinde Facebook tarafından inceleme başlatılmıştı.

Sahte haberlerin yayıldığı ve bu şekilde seçimlerde de oynama yaşandığının iddiası üzerine yapılan araştırmaların ise doğrudan WhatsApp tarafından yönetildiği ortaya çıkmıştı. Brezilya genelinde yapılan inceleme sonrasında ise birçok hesabın denetime girdiği açıklanmıştı.

WhatsApp Hesapları Banladı

Araştırmalarını tamamlayan WhatsApp’ın genel anlamda bir veri analizi yaptığı ve analizlerin sonucunda da 400 bin hesabın banlandığı açıklandı. 400 bin hesabın engellenmesinin ardından, bir de düzenlemeye gidildiği ortaya çıktı.

Bunun sonucunda toplu mesaj atan bazı robot sistemlerin ve izinsiz mesajların atılmasına neden olan otomasyonların engellendiği duyuruldu. Sahte grupların oluşturulmasına da neden olan robot sistemlerin engellendiği de açıklandı.

WhatsApp

Otomatik ve toplu mesajlara karşı önlemler aldıkları ve incelemelerini hızlandırdıklarını açıklayan yetkililer, benzeri bir durumun yaşanmaması için bundan sonraki dönemde kontrollerini arttıracaklarını belirtti.

400 bin hesabın banlanmasının ardından benzeri büyüklükte hesap engellemelerinin gelip gelmeyeceği ise merak konusu. Öyle ki uygulamanın bu yönde çalışmaları devam ediyor. İncelemelerin de devam ettiğini biliyoruz. Yeni banlamalar yapılabilir.    

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı