Bilim & Teknoloji

WeWalk İle Görme Engelli Bireylerin Hayatlarını İyileştirmeyi Hedefliyor

Dünyada bulunan iki yüz elli milyonu aşkın görme engelli bireyin hayatlarını iyileştirmek ve günlük hayatlarını idame etmelerini kolaylaştırmak için WeWalk akıllı yürüyüş bastonu geliştiren Kürşat Ceylan, bu girişimi ile milyonlarca insanın hayatında bir ışık olmayı hedefliyor.

Geçmişte kullanılan ve basit bir engeli göstermesinin dışında görme engelli bireylere ciddi hiç bir faydası dokunmayan klasik bastonların yerini alması için üretilmiş bir akıllı baston olan WeWalk, görme engelli kişilerin günlük hayatta karşılaştıkları ve hayatlarını olumsuz yönde etkileyen sorunlara teknolojinin yardımı ile akıllı çözümler bulmak için geliştirilmiş bir alet.

Bu bastonu geliştirirken yazılım ve belli diğer konularda iki arkadaşının yardımını da alan Kürşat Ceylan yaptığı açıklamada henüz yalnızca 5 aydır piyasada bulunmalarına rağmen uluslarası firmalar tarafından ciddi bir ilgi altında olduklarını ve ürüne ilginin beklenilenden bile çok daha fazla olduğunu söyleyerek ürünün önümüzdeki günlerde yaratacağı büyük etkiye dikkat çekti. Zorlu Holding’in destekleri üzerinde Çin yerine üretim sahası olarak Türkiye’nin seçilmesinin ardından seri üretime geçen WeWalk akıllı değnek ile artık yalnızca bacak seviyesinde olan engeller değil, değnekteki sensörler sayesinde vücut boyundaki bütün engellerin görme engelli bireylere bildirilmesi ile hayatlar oldukça kolaylaşacak. Giyilebilir teknolojinin en güzide örneklerinden biri olan WeWalk, ayrıca sunduğu sesli navigasyon özelliği ile birlikte bir görme engelli bireyin hayatını çok ciddi manada özgürleştirecek.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı