Bilgisayar

Western Digital 20 TB Harddiskler İle Geliyor

Dünyanın en büyük sabit disk üreticilerinden birisi olan Western Digital, SMR teknolojisini kullanacağı 20 TB HDD’leri piyasaya süreceğini açıkladı.

Sabit disk denildiği zaman akla ilk gelen şirketlerden birisi olan Western Digital, bu güne kadar emsali olmayan HDD’leri kurumsal şirketlere göndermeye başladığını duyurdu. SMR ve HAMR teknolojisiyle üretilen 18 ve 20 TB’lık HDD’ler kısa bir süre içerisinde kullanıcılarla da buluşacak.

2019 yılının Haziran ayında duyurulan ve Eylül’de tanıtımı gerçekleştirilen SMR teknolojili 20 TB HDD ile CMR teknolojili 18 TB HDD an itibariyle depolama alanı açısından sektörde benzersiz olarak gözüküyor. İlk kez manyetik kayıt teknolojisinin kullanıldığı cihazlar şuan için sadece önemli kurumların finansmanı ile yapılabiliyor.

Western Digital’den gelen açıklamalara göre cihazların hem fiyatları azalacak hem de boyutları küçülecek. Daha önce piyasaya sürdüğü 14 TB’lık HDD’ye kıyasla yüzde 22’lik bir boyut küçülmesi olacağını ifade eden şirket, fiyat konusunda da yüzde 11 azalmaya gideceklerini belirtti.

2020’de Piyasada Olacak

Şuan için yalnızca özel müşterilerin edinebildiği harddiskler kısa bir süre içerisinde tüm müşterilere ulaşabilir hale gelecek. Şirket kanadından gelen bilgilere göre 20 TB Ultrastar DC HC650 SMR HDD ve 18 TB Ultrastar DC HC550 CMR, 2020 yılının ilk çeyreğinde piyasada olacak. Western Digital’in çalışmalarına devam ettiği belirtiliyor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı