Bilim & Teknoloji

Uzay Seyahatleri Seneye Başlıyor

NASA uzay turizmi için yeni bir tarih verdi. Uzay turizmi ne zaman başlayacak?

NASA, uzay araştırması konusunda çok hızlı yol almaya başladı. Bir yandan teknolojinin gelişmesi, bir yandan ise Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından belirlenen yeni stratejiler, uzay araştırmaları konusunda yeni bir döneme girilmesini sağlamış oldu. Tüm bu gelişimle beraber bir yandan da uzay turizmi için yeni adımlar atılıyor.

Uzay Turizmi Başlıyor

Aslında bu işin temelleri NASA tarafından atılmıştı. NASA geçtiğimiz senelerde SpaceX firmasıyla yaptığı anlaşmalar sonrasında, uzaya yolcu taşımak için özel roket geliştirme projelerini başlatmıştı. Bu noktada yeniden dünyaya indirilebilecek olan roketler geliştirilmişti.

Bir yandan uzayda koloni kurma konusunda önemli adımlar atan yeni roketler, bir yandan da uzay turizmi için başlangıç oldu. Tüm bu gelişmelerden sonra 2020 yılında uzay turizminin de başlayacağı açıklandı.

Uluslararası Uzay İstasyonu içerisinde zaman geçirmek isteyen kişilerin, bunun için bilet almaları mümkün olacak. Uzay seyahati için verilmesi gereken ücret ise 35 bin dolar olacak. Kısacası bilet için 35 bin dolar ödemek gerekiyor.

NASA

22 bin 500 dolar yemek, tıbbi ihtiyaçlar ve egzersiz gereçleri olacak. Bunun dışında 11 bin 250 dolar ise yaşamsal ihtiyaçlar için kullanılacak. Kalan son 50 dolarlık gider ise 1 GB internet paketi için isteniyor.

Yolcuların standart olarak istasyonda 1 gün geçirdiklerini görmek mümkün olacak. Fakat isteğe bağlı olarak süre 30 güne kadar çıkabilecek.

Tabii ki sürenin 30 güne çıkması durumunda, ücretlerde de artış olacak. Tek seferde 4 kişinin seyahat edebileceği roketler için ilk olarak 2020 yılında fırlatma yapılacağını da tekrar hatırlatalım. İlk etap için sadece tek bir roketin gönderilmesi bekleniyor.  

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı