Haberler

Uzay Asansörü Açıklamaları Gündem Oldu

Spaceline projesi için detaylar ortaya çıktı. Uzayda asansör sistemleriyle Ay'a gidilecek.

Uzay Araştırmaları konusunda her geçen gün yeni bir adım atılıyor. Uzay araştırmalarının NASA projeleriyle beraber farklı bir noktaya geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bir yandan Mars üzerinde koloni kurmak için çalışmalar devam ederken bir yandan da Ay yüzeyi için araştırmalar devam ediyor.

Ay’a yeniden ayak basılması konusunda çalışmalar devam ederken, son günlerde Spaceline ismi verilen yeni bir proje ortaya çıktı. Bilim insanlarını ikiye bölen Spaceline için son gelen haberler ise oldukça ilginç.

Spaceline ile Ay’a Asansör

Spaceline projesiyle beraber Ay’a asansörlü bir sistem kurulması ön görülüyor. Elde edilen bilgilere göre astronotlar dünyanın çekim alanının etkisinin en aza ineceği şekilde roketle atmosfer dışına çıkacaklar.

Bunun sonrasında ise roketi bir asansör karşılayacak. Ay yüzeyine kadar ulaşan bir asansöre binilecek ve Ay’a kadar asansör ile gitmek mümkün olacak. Cambridge Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre bu yönde bir sistemin oluşturulması mümkün.

Spaceline

Karbon-nanotüplerden yapılmış olan tüplerin asansör olarak kullanılması söz konusu olacak. Şu an için bu projenin gerçekleştirilmesinin mümkün olması beklenmiyor. Bunun için kesin bir bilgi yok ancak söz konusu uzay sisteminin geliştirilebileceği ortak fikir.

Sistemin ne zaman hayata geçebileceği konusunda ise herhangi bir açıklama ya da bilgi söz konusu değil. Bu konuda bilim insanları tarafından yapılacak olan açıklamaları takip etmek gerekiyor.  

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı