Bilim & Teknoloji
Trend

Uçan Arabalar Mümkün mü, Hayal mi?

2000’li yıllar için hayal edilen en büyük teknolojik icat uçan arabalar. Lizbon’da düzenlenen son teknoloji zirvesinde yapılması amaçlanan uçan arabalar mümkün mü yoksa geleceğe ertelenen bir hayal mi?

2020’ye girdiğimiz bu günlerde Geleceğe Dönüş’te yer alan uçan arabalar herkesin hayalinde. Genel olarak uçan araba dendiğinde akla bilim kurgu filmleri gelse de yakın bir gelecekte uçan arabalar mümkün olabilir. 

Farklı bir deneyim yaşatmanın yanı sıra uçan arabalar trafik sorununu çözebilir ve zamandan tasarruf sağlayabilir. Mükemmel çalışan bir uçan araba için bugün yüzlerce firma 175 yeni tasarımı ile yarışıyor. 

Lizbon’daki son teknoloji zirvesinde elektrikle çalışan güvenli kalkış ve iniş yapabilen uçan arabalar üzerinde iki Alman firması oldukça sıkı bir çalışma programı düzenliyor.

Volocopter ve Lilyum

İnsanlık tarihinin uçan araba hayalini gerçekleştirebilmek için Lizbon’da düzenlenen son teknoloji zirvesinin parlayan iki yıldızı Volocopter ve Lilyum. Uçan taksi olarak tasarlanan iki araba da dostça bir rekabet içerisinde. Lilyum daha çok uçak gibi bir dış yüzeye sahip beyaz bir otomobil. Volocopter ise fütüristik tasarıma sahip drone ve helikopter görünümünün birleşmesinden meydana geliyor.

Lilyum bir saatlik şarj ile elektrik sayesinde çalışabiliyor. Uçan arabalar dizayn etmenin en zor tarafı iki kişiden fazlasını taşıyabilecek bir otomobilin güvenli bir biçimde iniş ve kalkışını yapabilmek için ayarlanması.  Volocopter’in 2035 yılına kadar Singapur’da günde 10.000 yolcu taşıyabilecek kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı