Bilim & Teknoloji
Trend

UBER Tarafından Uçan Taksi Test Denemeleri Başlıyor

Uluslararası taksicilik şirketi olarak bilinen ve dünya genelinde yaygın olarak kullanılan Uber, ilk uçan taksi denemelerine başlıyor.

Uluslararası taksi şirketi olarak bilinen Uber, ilk uçan taksi denemelerini yapmaya hazırlanıyor. Bu denemeler için üç pilot şehir seçildi. Bu pilot şehirlerin Avustralya’nın Melbourne, ABD’nin Dallas ve Los Angeles şehirleri olarak belirlendiği bildirildi.

Avustralya, Yeni Zelanda ve Kuzey Asya Uber Bölge Müdürü olan Susan Anderson tarafından yapılan yazılı açıklamada uçan taksilere dair bilgilere yer verildi. Pilot üç şehirde başlayacak olan bu test uçuşlarının 2023’te son evreye geleceği ifade edildi. 2020 yılında Melbourne kentinde başlayacak olan bu pilot uçuşlar, 2023 yılında ise ticari hale geleceği ifade edildi.

2012 yılından itibaren Avustralya pazarında olduklarını ifade eden Susan Anderson; 3.8 milyon yolcu taşıdıklarını da sözlerine ekledi. Melbourne’de başlayacak olan test uçuşlarının kısa bir süre içerisinde diğer kentlerde de yer almaya başlayacağı işaret edildi.

Susan Anderson yaptığı açıklamada; pilot uygulamaları için yeterli desteği hükümetlerden gördüğünü işaret etti. Avustralya hükümetinin gelecekteki taşımacılık faaliyetleri için her zaman yanlarında olduğunu açıklayarak bu konuda sürekli olarak destek aldıklarını da işaret etti. Uber Air adını verecekleri bu yeni uygulama için farklı yenilikler içerisinde yer aldıklarını işaret eden Susan Anderson, aynı zamanda da teknoloji kültürünün de daha değişik bir hale geleceğini de işaret etti. Böylelikle kısa süre içerisinde uçan taksilerle hizmet vermeye başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Uber kapsamında varlık gösterecek olan uçan taksilerin dikey kalkış ve iniş mekanizmalarına sahip olduğu işaret edildi. İlk aşamada bu işlemlerin havaalanları, otopark çatıları ve helikopter pistlerinden gerçekleştirileceğine açıklama getirildi. Ancak zaman geçtikçe bu konuda da çalışmalarının meyvelerini vereceğine ve daha da kapsamlı bir hale geleceği de Uber yöneticisi tarafından belirtildi.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı