Bilim & Teknoloji

Uber Otonom Araçları için Kaza Raporları Paylaşıldı

Uber otonom araçları için kaza raporları açıklandı.

VIP taşıma hizmetlerinden biri olan Uber, geçtiğimiz senelerde otonom araçlar için çalışmalara başladığını duyurmuştu. Firma tarafından yapılan açıklama sonrasında otonom araçların testleri başlamıştı. Fakat ilk etapta otonom araçlardan istenen verim elde edilemedi. Hatta firmanın otonom araçları ölümlü bir kazaya karıştı.

Otonom sistemin entegre edildiği Volvo XC90 test aracının bir bisikletliye çarpması ve ölümüne neden olması uzun süre konuşuldu. 49 yaşındaki Elaine Herzberg isimli bisikletli, karşıdan karlıya geçmek isterken aracın sensörleri bu durumu fark edememiş ve bisikletliye çarparak hayatınız kaybetmesine neden olmuştu.

Uber Otonom Araçları Çok Daha Fazla Kazaya Karışmış

Sürücü koltuğunda bir şoför oturuyor olsa da otonom sistemin çalışmasına güvenin sürücünün telefonuyla uğraşması, kazayı kaçınılmaz hale getirmişti. Açılan favalar sonucunda Uber suçlu bulunmamış olsa da otonom araç denemeleri için izinleri iptal edilmiş ve proje rafa kaldırılmıştı.

Uber

Şimdilerde Toyota ile benzer bir proje üzerinde yeniden testlere başladığı bilinen Uber’in o dönemde çok daha fazla sayıda kazaya karıştığı ortaya çıktı. Ulusal Ulaştırma Güvenliği kurulu tarafından ortaya çıkan raporlara göre Uber otonom araçları toplamda 37 kazaya karışmış durumda. Kazaların boyutları konusunda herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Neden ve nasıl gerçekleştikleri konusunda da bir bilgi paylaşılmayan kazalar hakkında Uber tarafından da herhangi bir açıklama yapılmadı.

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı