Oyun
Trend

Twitch, Korsan Rusya Premier Lig Oyunlarını Yasaklamıyor

Rusya, Twitch'teki korsan Premier Lig oyunlarının yayınlanmasını engelleyemeyecek.

Rusya’nın devlet medyası artık Twitch’teki korsan Premier Lig futbol oyunlarını anlaşmazlık yüzünden engellemeyi planlamıyor. 

Rusya’nın resmi basın ajansı TASS (Telegrafnoye Agentstvo Sovyetskogo Soyuza) telekomünikasyon düzenleyicisi Roskomnadzor’un Amazon’a ait hizmetin rahatsız edici içeriği kaldırmasından sonra tehdidin azaldığını bildirdi. Önerilen yasak, yerel çevrimiçi haklara sahip olunan bir firmadan gelen şikayetler tarafından başlamıştı. Bu şikayetlere göre Rambler 36.000 telif hakkı ihlal vakasının varlığını iddia etti.

Rambler adına hareket eden bir avukat pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD şirketine 180 milyar ruble yani 2.1 milyar euro tazminat davası açtığını söyledi. Ancak daha sonra şirketin başka bir sözcüsü toplam miktarın netleştirilmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz çarşamda günü Twitch, Rambler’ın iddiasını geri çektiğini ve artık herhangi bir maddi tazminat istemediğini duyurdu.  Son gelişmelerden sonra Twitch sözcüsü yaptığı açıklamalarda ”Twitch, her zaman olduğu gibi lisanssız telif hakkı ile korunan içeriğin kaldırılmasıyla hizmet şartlarının ihlal edilmesini hızlı ve etkin bir şekilde ele almaya devam edecektir.” sözleri dikkat çekti.

Twitch sözcüsü aynı zamanda bunu başarmak için Rambler ile birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini ve Rus izleyicilerine kaliteli içerik sunmaya odaklandıklarını belirtti.

Rusya, en çok Twitch kullanan üçüncü ülke. Twitch’in odağı video oyunları ama aynı zamanda canlı video akışları da uygulamada yayınlanabiliyor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı