Bilim & Teknoloji

TSMC Yeni Teknolojiye Geçiş Yapacak

TSMC, yeni çip üretiim teknolojisi üzerinde çalışmalara başladı. Bu kez nasıl bir teknoloji sunulacak? Beklentiler neler?

Çip üretimi konusunda akla gelen ilk firmalardan biri olan TSMC, son yıllarda çok hızlı bir yükseliş yakaladı. Huawei gibi dev firmalarla çalıştığı bilinen TSMC, son olarak 5 nm üretim süreci konusunda yaptığı çalışmalarla gündeme gelmişti.

Firmanın 5 nm üretim teknolojisinde ne kadar başarılı olacağı merakla beklenirken, firmadan bambaşka bir açıklama geldi. Elde edilen bilgilere göre markanın 2 nm üretim süreci için çoktan harekete geçtiği ortaya çıktı.

TSMC, 2 nm Üretim Teknolojisine Hazırlanıyor

Tayvan merkezli şirketin, gelecek teknolojisi olarak 2 nm üretim teknolojisi üzerinde AR-Ge çalışmalarına başladığı açıklandı. Doğrudan firma yetkilileri tarafından verilen bilgilerle beraber yeni üretim teknolojisinin 2024 yılına kadar geliştirilmeye devam edeceği açıklandı.

AR-GE sürecinin 2024 yılına kadar devam edecek olması, firmanın 5 nm üretim sürecini öne alacağını gösteriyor. Her iki üretim teknolojisi konusunda da oldukça hızlı bir gelişim söz konusu olacak.

TSMC

2 nm üretim süreci için kurulacak olan fabrikalar konusunda da önemli bilgilerin elde edildiğini belirtelim. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre yeni üretim merkezi Tayvan’ın Hsinchu kentinde kurulacak.

Bu kent genelinde kurulacak olan tesis, hem yeni alımlar yapılmasını sağlayacak hem de firma bünyesinde yeni departmanların kurulması sağlanacak. 2024 yılında üretime başlanması beklenen 2 nm çiplerin hangi cihazlarda yer alacağı konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Muhtemelen yine iPhone serisinde yer alacak işlemcileri görmemiz mümkün olacak. Geliştirme sürecinde bu konu hakkında daha fazla bilgi paylaşılması bekleniyor.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı