Haberler

TSMC ve Huawei Ortaklığı Devam Ediyor

TSMC ve Huawei arasındaki durum için yeni açıklamalar yapıldı.

Huawei, ABD tarafından casusluk yaptığı iddiasıyla suçlanmış ve marka ülkenin kara listesine alınmıştı. Ülkenin kara listesine alınmasından sonra birçok markanın da Huawei ile yapılan ortaklıklarının son bulacağı açıklanmıştı. Hatta marka Google ile ortaklığına devam edemediği için yeni akıllı telefonlarında Android işletim sistemine yer vermesine rağmen Google servislerini kullanamamıştı.

Son seri akıllı telefonlarında Google servislerini kullanamayan markanın bir yandan da TSMC ile ortaklığının son bulacağı iddia edildi. Hatta TSMC’nin Amerika’dan baskı gördüğü ve Huawei ile çalışmamasının istenmediği belirtilmişti. Ardı ardına gelen haberlerden sonra TSMC tarafından bir açıklama geldi.

TSMC ve Huawei Çalışmaya Devam Ediyor

Firmanın sözcüsü olarak bilinen Kolay Yotaka tarafından iddialara karşı bir açıklama yayınlandı. Yapılan açıklamada iddiaları kesin bir şekilde yalanlayan sözcü, iki markanın beraber çalışmaya devam ettiğini söyledi. Üstelik ABD tarafından da herhangi bir baskı ya da yaptırımın yapılmadığı da açıklandı.

TSMC ve Huawei

Bir yandan ABD tarafından baskıların yapılmadığını söyleyen firma, bir yandan da Tayvan’dan baskı gördüğü iddialarını yalanladı. Her iki ülkeden de baskı görmediklerini belirten TSMC, bu yönde çalışmaların devam edeceğini de duyurdu.

İki firma arasında ortaklığın devam etmesi, bundan sonraki süreçte de özellikle Huawei için işlemcilerin üretime devam edeceğini gösteriyor. Benzeri kararların Google için de gelip gelmeyeceği merak konusu.

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı