Bilim & Teknoloji

TSMC, 2 nm Çip Üretimine Hazırlanıyor

TSMC, 2 nm üretim için kolları sıvamış durumda.

Çip üretiminde Samsung ile TSMC tarafından sürdürülen yarış devam ediyor. Özellikle akıllı telefon kanadında ciddi bir şekilde devam eden yarışın yeni bir nesle geçiş yaptığını da görmeye başladık. İlk olarak 7 nm üretim teknolojisine geçildi.

Hemen sonrasında 5 nm üretim teknolojisini yaygınlaştırmak için çalışmalar devam ediyor. Fakat Samsung ile TSMC arasında yeni bir yarış yapıldığını da söylemek gerekiyor. Şimdi ise yeni bir teknoloji olan 2 nm üretim sürecine geçiş için çalışmaların başladığı ortaya çıktı.

TSMC Yeni Üretim Teknolojisi için Çalışıyor

Gelen son bilgilere göre firma, 2 nm çip üretmek için çalışmalarını hızlandırmış durumda. Şu an için 5 nm çip üretiminde AMD ve Nvidia ile çalışan firmanın önce 3 nm üretim sürecini yaygınlaştıracağı hemen sonrasında ise 2 nm üretim teknolojisine geçiş yapılacağı bilgisi var.

TSMC, 2 nm

Yeni teknolojinin tam olarak kullanılmasının ise 2022 yılını bulabileceği belirtiliyor. 2022 yılında akıllı telefonlarda bu çiplerin kullanıldığını görebiliriz.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı