Haberler

Trafikte Telefonla Konuşanlar Yeni Teknolojiyle Tespit Edilecek

Trafikte telefonla konuşmak hem hayatı tehlikeye atıyor hem de kaza riskini arttırıyor. Bu konuda İTÜ OTAM ve PIXSelect’in çalışmaları, dikkatsiz sürücüleri tespit etmek konusunda oldukça başarılı.

Trafikte her zaman çok dikkatli olmak gerekmektedir. Yalnızca kendi güvenliğimiz için değil, çevremizin güvenliğini de korumak amacıyla telefonla konuşmaktan uzak durmak doğru olacaktır. Ancak pek çok dikkatsiz sürücü, telefonla konuşarak kazalara sebebiyet vermektedir. İTÜ OTAM ve PIXSelect’in çalışmaları ile artık trafikte telefonla konuşan sürücüler rahat bir şekilde tespit edilebilecek. 

Otomobil Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (İTÜ OTAM), PIXSelect ile ortak bir çalışma gerçekleştirdi. Projede artık araba kullanırken sigara içen, telefonla konuşan veya emniyet kemerini takmadan yolculuk yapan sürücüler yapay zeka ile rahatlıkla tespit edilebilecek. 

Peki Nasıl Çalışıyor?

İTÜ OTAM ve PIXSelect’in geliştirdiği yapay zekanın çalışma prensibi de oldukça basit. Araç içine yerleştirilecek yüksek çözünürlüklü kamera, sürücüyü an be an takip ediyor. Ayrıca sürücünün davranışları yorumlanarak yapay zeka tarafından uyarılar gerçekleştiriliyor. Böylelikle dikkatsiz sürücülerin trafiği tehlikeye atma şansları da azalmış oluyor. 

Proje ile birlikte şoförün sigara içmesinden başlayarak yorgunluk durumu, telefon kullanımı vb. birçok şey tespit edilebiliyor. Basit bir yapay zeka ile gerçekleştirilen tespit sayesinde trafikteki risk de minimuma inmiş oluyor. İlerleyen süreçte çalışmaların hız kazanacağı ve istenilen sonucun alınacağı düşünülmekte. 

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı