İnternet
Trend

TikTok Kullananlar Dikkat! ABD’de Dava Açıldı

Ünlü sosyal medya uygulaması TikTok’un başı Amerika’daki dava ile dertte. Kaliforniya’da “kişisel bilgileri Çin’e sattığı” gerekçesi ile şirkete açılan davanın TikTok’u nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Çin’in büyük teknoloji şirketi ByteDance’e ait olan TikTok için Amerika’da şok dava açıldı. Bir üniversite öğrencisi, kişisel bilgilerinin izinsiz olarak kullanıldığını ve bilgilerinin Çin’e verildiği iddiasıyla sosyal paylaşım sitesi TikTok’a dava açtı. Misty Hong isimli öğrenci TikTok uygulamasında hesap açmamasına rağmen kendi kişisel bilgileri ile hesap açıldığını ve uygulamayı sadece indirdiğini iddia ederek TikTok’tan davacı oldu.

Dava dilekçesinde yer alan bilgilere göre TikTok, kullanıcılarından hiçbir şekilde izin almadan üyelik bilgilerini reklam amaçlı satmak ve ticari kar elde etmek suçlamasıyla karşı karşıya.

TikTok’a Açılan Dava Bir Komplo Mu?

TikTok’un sosyal medyada etkili olması ve milyonlarca kullanıcıya hizmet vermesi akıllara Amerika-Çin ticaret savaşlarını getiriyor. TikTok yetkililerine göre bu dava, şirketin Amerika’daki saygınlığını azaltmak ve kullanıcı sayısını düşürmek için açıldı. Son dönemde hızla büyüyen ve birçok kullanıcıya hitap eden uygulamanın Amerika’daki saygınlığını bitirmek için böyle bir girişimde bulunulduğu iddialar arasında.

TikTok için ABD’de dava açıldı!

TikTok Verileri Saklamadığını Açıklamıştı

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya erişen TikTok, geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklamada Amerikalı kullanıcılar dahil olmak üzere hesaplara ait verileri saklamadığını açıklamıştı. Şirketin açılan dava karşısında ne yapacağı ve kendisini nasıl savunacağı merak ediliyor.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı