Bilim & Teknoloji
Trend

Tesla’dan Benzeri Görülmemiş Hediye

Tesla Model 3 açığı görülmemiş bir ödül kazandırdı. İşte açığın detayları ve benzerine az rastlanır ödül miktarı

Kısa süre önce dünyaca ünlü Pwn2Own yarışması düzenlendi. Yarışma kapsamında birçok hacker ekibi, çok önemli sistemler üzerinde açık bulmaya çalıştı. Safari açıkları, Windows açıkları derken Kanada’da gerçekleşen etkinliğin en çok konuşulan açığı Tesla Model 3 araçlarında bulunan açık oldu. Öyle ki Tesla, söz konusu açığı bulan ekibe uzun süre konuşulacak bir hediye sundu.

Açık Bulan Ekibe Tesla Model 3 Hediye

Yarışma kapsamında dikkat çeken takımlardan biri olan Team Fluoroacetate, Model 3 araçlarında açık bulmayı başardı. Bilgi eğlence sistemi üzerinde çalışmalar yapan ekip, uzun bir uğraş sonucunda bilgi eğlence sistemini hacklemeyi başardı. Hacklenen sistemin detayları konusunda bir açıklama yapılmadı.

Açığın nasıl bulunduğu ve neden kaynaklandığı konusunda da basına bir bilgi verilmedi. Buna karşın güvenlik açığının Tesla ile paylaşıldığı ve Tesla’nın da güvenlik açığını kapatmak için çalışmalara başladığı belirtildi.

Tesla Model 3

Tesla Model 3 araç sahipleri için çok kısa bir süre içerisinde güncellemenin yayınlanacağı bilgisi verildi. Burada dikkat çeken nokta, markanın verdiği ödüller oldu. Açığı bulan ekip Tesla tarafından 35 bin dolarla ödüllendirildi. Bunun dışında ekibe bir de Tesla Model 3 aracı hediye edildi. Yani para ödülü bir yana, markanın daha önce görülmemiş bir hediyeyle gündeme geldiğini gördük.

Rekor Ödül

Tesla Model 3 hediyesiyle beraber ekibin toplamda kazandığı para ise 545 bin dolar olarak açıklandı. Bu konuyla çok bir alakası yok ancak aynı ekibin Safari üzerinde de ciddi bir güvenlik açığı bulduğunu ekleyelim. Yine Safari üzerinden bulunan güvenlik açığından da 55 bin dolarlık bir ödül alındığı açıklandı.

Tesla Model 3

Etkinlik kapsamında daha birçok sistemde, birçok farklı ekibin güvenlik açığı bulduğunu da ekleyelim. Binlerce dolar ödülün dağıtıldığı hacker etkinliğinin, önümüzdeki senelerde de düzenlenmeye devam etmesi bekleniyor. Tesla gibi dev markaların etkinliğe olan ilgisi devam ettikçe, dünya çapında büyüyen bir yarışma ile karşı karşıya kalacağız gibi gözüküyor.    

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı