Haberler

Tesla Yeni Fabrikasını Berlin’de Açıyor

4. Gigafactory üretim tesisi için tarih belli oldu. Elon Musk merak edilen detayları açıkladı.

Tesla, elektrikli araç üretimi konusunda yatırımlarını biraz daha genişletmeye karar vermiş durumda. Firma bir yandan yeni elektrikli araç modelleri için tanıtım yaparken, bir diğer yandan ise yeni elektrikli araç üretim tesislerinin kurulması konusunda çalışmalar yapıyor. Markanın bu noktada yeni bir fabrika açacağını geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Şimdi ise fabrikanın nereye açılacağı netlik kazandı. Elon Musk, 4. Gigafactory olarak adlandırılacak yeni fabrikanın nereye kurulacağını da açıkladı.

4. Gigafactory Nereye Kurulacak?

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre yeni fabrika Almanya’nın Berlin kentine kurulacak. Berlin sınırları içerisinde ancak şehrin dışına kurulacak olan yeni tesis, 2021 yılında faaliyetlerine başlamış olacak.

Hem kurulum hem de düzenleme aşamasının hızlandırılması söz konusu. Belirtilen süreye bakacak olursak, çok kısa bir süre içerisinde üretime geçiş yapılacak.

4. Gigafactory

Lityum-iyon pil üretiminin ve elektrikli araç üretiminin yapılacağı yeni tesisin kapasitesi konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Dünya genelinde toplamda 12 farklı tesisin kurulmasını amaç edindiklerini açıklayan Elon Musk, bundan sonraki tesisleri için ise Şangay’ı hedef alacaklarını belirtti.

Şangay’da kurulacak üretim merkezinin Model 3 ve Model Y serisi araçlarını üretmeye odaklanacağı söyleniyor. 4. Gigafactory için çalışmaların ne zaman start alacağını bilemiyoruz ancak bu hızla gidilirse, 12 tesis kurma hedefinin kısa bir süre içerisinde tamamlanacağı kesin.  

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı