Haberler

Tesla Yasağı Mahkeme Tarafından Kaldırıldı

Tesla mahkemeden gelen karar sonrasında ABD otomobil endüstrisinin evi olan Michigan eyaletinde satış yapmak için nihayet izin aldı.

Elon Musk tarafından kurulan Tesla, Michigan eyaletinde satış yapabilmek için federal mahkemeden gelecek kararı veriyordu. Tesla uzun yıllardır verdiği yasal savaşı nihayet kazandı ve böylece Michigan eyaletinde araba satışı yapma ve servisi kurma hakkını elde etti. Tesla, tüm araçlarını bağımsız olarak sahip olunan işletmelerden oluşan bayilikler yerine şirkete ait mağazalar aracılığıyla satıyor. Bu Tesla’nın benzersiz özelliklerinden biri.

Michigan Eyaletindeki Tesla Kullanıcıları Karara En Çok Sevinenler Arasında

Her eyalette araç satışını kontrol eden bayilik kanunları vardır. Michigan eyaletindeki bu yasalar Tesla’nın araçları satmasını ve servis yapmasını engelledi ve Tesla Michigan’da ne satış ofisi ne de tamir servisi açamadı. Michigan eyaletindeki Tesla kullanıcıları arabalarını online yollar ile ya da başka eyaletlerden satın alıyorlardı. Mahkemenin Tesla’ya sağladığı izin sonrasında Michigan eyaletindeki halihazırda Tesla kullanıcıları memnun çünkü kullanıcılar bir sorunla karşılaştıklarında Tesla araçlarını başka eyaletteki servislere götürmek zorunda kalıyorlardı. Eyaletteki müstakbel Tesla kullanıcıları da mahkemenin aldığı olumlu karardan dolayı mutlular. 

Bazı Eyaletlerde Tesla Yasağı Devam Ediyor

Tesla, arabalarını doğrudan tüketicilere satma hakkını kazanmak için, kurulduğu dönemlerden beri eyaletler arası bir yasal mücadele yürütmek zorunda kaldı. Tesla’nın New Mexico, Alabama ve Güney Carolina dahil olmak üzere birçok eyalette satılması veya servise gönderilmesi ise hala yasak.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı