Bilim & Teknoloji

Tesla Uyarı Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Tesla yayaları uyaracak yeni bir sesli uyarı sistemi üzerinde çalışıyor.

Elektrikli araçlar, içten yanmalı motor kullanan araçlara göre çok daha farklı bir yapıya sahip. Bu araçlarda belli bir motor sesi bulunmuyor. İçten yanmalı motorların sahip olduğu sesin olmaması, araçların trafikte fark edilmemesi sorununa neden oluyor.

ABD ve AB ülkelerinde bu durum için bazı zorunluluklar sunulmuş durumda. Bu bölgelerde satış yapan firmaların, başta motor sesi konusunda bir düzenleme yapması gerekiyor. Eğer araç 4,5 ton altında bir araçsa bu durumda 30 km hızı geçtiği zaman mutlaka bir uyarı sesi çıkarması gerekiyor.

Böylece yayaların korunması sağlanıyor. Bazı araçlar bunun için içten yanmalı araçların motor seslerini taklit eden yapay bir ses sunuyor. Fakat Tesla bu konuda belki de en farklı yaklaşımı sunacak markalardan biri olmaya hazırlanıyor. Elde edilen bilgiler markanın farklı bir amacı olduğunu ortaya çıkarmış durumda.

Tesla

Tesla Araç İçerisinden Konuşulanı Dışarı Verebilecek

Yeni geliştirilen uyarı sistemi sayesinde camlar kapalı olsa bile araç içerisinden dışarıya ses verebileceksiniz. Bir nevi araç içerisinden yayalar ile konuşmak mümkün olacak.

Tüm modeller için geçerli olması beklenen teknolojinin ses sistemine etki edecek bir güncelleme sonrasında kullanıma açılması bekleniyor. Tesla bu güncellemeyi ne zaman verecek ya da gerçekten tüm araçlar için güncelleme geçerli olacak mı zaman gösterecek.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı