Bilim & Teknoloji
Trend

Tesla Otopilot için Yeni Güncelleme

Tesla otonom araç teknolojileri için yeni bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Tesla nasıl bir sistem sunacak?

Yeni nesil araç teknolojileri olarak öne çıkmaya başlayan otonom araç teknolojileri için çalışmalar hızlanmaya başladı. Bu konuda en iddialı firmalardan biri olan Tesla ise yeni araç teknolojileri için geliştirmeler sunmaya devam ediyor. Son olarak markanın otopilot özelliği için yeni bir güncelleme yaptığı açıklandı. Henüz testleri devam eden yeni güncellemenin detaylarına ve otopilot sistemi için yapılan güncellemelere bakalım.

Tesla Yeniliklerinde Sınır Tanımıyor

Markanın uzun süredir araçlarında kullandığı bir sistem var. Navigate to Autopilot olarak geçen bu teknoloji sayesinde, şerit değiştirme önerileri ve genel trafik durumu önerileri konusunda sürücülere bilgiler veriliyordu. Sistem zaten oldukça gelişmiş ve beğeni toplayan bir sistemdi. Fakat bu sistemin daha da geliştirilmeye başlandığı ortaya çıktı.

Yapılan testlere göre Tesla, otonom araç sisteminde düzenleme yaparak araçların otomatik olarak şerit değiştirmesine izin verecek. Yani aracınız otonom sürüş modundayken, trafik durumuna göre anlık olarak şerit değiştirme özelliği kullanılabilecek.  

Aracınız sizi hedefinize daha kolay ulaştırmak için rotaları belirleyecek ve buna göre şerit değiştirme özelliği kullanılacak. Otonom sürüş modunda kullanılacak olan şerit değiştirme özelliğinin trafik durumuna göre kullanımı değişecek.

Tesla

Yani çok yoğun trafik şartlarında aracın hedefine çok daha kolay ulaşması sağlanacak olsa da sürücüleri riske atacak bir durum söz konusu olmayacak.

Burada önemli bir nokta daha var. Şerit değiştirirken ilk olarak sürücüler uyarılacak. Sürücülerin şerit değiştirmeyi kapatma artısı bulunacak ancak bu isteğe göre değişebilecek. Şerit değişikliğini iptal etmeniz durumunda, araç otonom sürüş modunda devam etse de otomatik olarak şerit değişiklikleri durdurulmuş olacak.

Yeni güncellemenin hangi araçlara ve ne zaman geleceği konusunda da bazı bilgiler verildi. Buna göre 2017 ve sonrası modeller için güncellemenin geldiğini göreceğiz. İlk testlerin başarılı olmasının yanında bir süre daha testlerinde devam edeceğini belirtelim. Kesin olarak güncellemenin ne zaman yayınlanacağı konusunda bilgi paylaşımı ise yapılmadı. Bunun için bir süre daha beklemek gerekiyor.  

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı