Bilim & Teknoloji

Tesla Model S Açığı Kapatıldı

Tesla Model S için güncelleme yayınlandı. Tesla Model S araçlarının açıkları kapatıldı.

Otomobil teknolojileri içerisinde önemli bir fark oluşturan Tesla, sürücüsüz otomobillerini geliştirmeye devam ediyor. Bu konuda yeni teknolojiler geliştirmekte kararlı olan firma, bir yandan da elektrikli araç sistemleriyle öne çıkıyor. Firmanın en başarılı araçlarından biri olan Tesla Model S, son örnekler arasında.

Fakat Tesla Model S için gelen haberler, firmanın biraz daha çalışması gerektiğini gösteriyor. Öyle ki gelen haberlere göre Tesla Model S araçlarında yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Hemen kapatılan güvenlik açığının, ciddi bir tehlikeye yol açtığını da belirtelim.

Tesla Model S Kolayca Çalınabilir

Belçika’da Leuven Katolik Üniversitesi’nden olan Lennert Wouters tarafından tespit edilen açık, anahtarın şifrelerinin kablosuz olarak kırılmasına neden oluyor.

Kablosuz olarak şifrelerin kırılmasını sağlayacak olan güvenlik açığı, 80 bit şifrelemenin de aşılmasına neden oluyor. Söz konusu güvenlik açığının kapatılması için Tesla’nın hemen bir güncelleme yayınladığını da belirtelim.

Tesla Model S

Sürücülerin yapması gereken tek şey ise araçlarının yazılımını güncellemek. Yapılacak olan güncelleme işleminden sonra herhangi bir sorun kalmıyor. Ayrıca son ay içerisinde satışa çıkan araçların da güncellendiği açıklandı.

Yani bundan sonra satışa çıkacak olan araçlarda yeni yazılım kullanılacağı için herhangi bir güvenlik açığı ortaya çıkmamış olacak. Söz konusu güncellemelerin satılan araçlara ise anında sunulduğunu ekleyelim. Tüm araçlar için şu an güncelleme yayında.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı