Bilim & Teknoloji

Tesla Model 3 Bilmecesi Çözüldü

Tesla Model 3 araç içi kamerasının bilmecesi çözüldü.

Elektrikli otomobiller içerisinde en dikkat çekici markalardan biri olan Tesla’nın son araçlarından birisi de Tesla Model 3 araçları olmuştu. Her ne kadar teslimat sürelerinde sorunlar yaşanmış olsa da yüksek satış rakamlarına ulaşan araçların, içerisinde yer alan bir donanım uzun süredir belli başlı iddiaların gündeme gelmesine neden olmuştu.

Aracın içerisinde yer alan kamera konusunda ortaya atılan iddialarda, bunun kullanıcıları izlemek için sunulan bir kamera olduğu belirtilmişti. Bir nevi kullanıcıların komplo teorisi kurmasına neden olan araç içi kameraların neden aracın içerisinde olduğu konusunda ise net bilgii verildi. Elon Musk tarafından açıklanan bilgilere göre bu kameraların asıl amacu robot taksi özelliğini desteklemek olacak.

Tesla Model 3 ile Robot Taksi

Araçların içerisinde yer alan kameralar şu an için aktif değil. Bu kameraların robot taksi projesi için hayata geçtiğini göreceğiz. Sürücüsüz, tamamen otonom bir şekilde hareket edecek olan taksilerin içerisinde, yolcuların araca zarar vermemesi için kameralar çalışacak.

Bir nevi hem yolcular izlenecek hem de güvenlik sağlanacak. Söz konusu projenin tüm Tesla Model 3 araçları için geçerli olmasının beklendiği için, tüm araçlarda araç içerisinde kamera kullanımına yer verildiği belirtiliyor.

Tesla Model 3

Elon Musk tarafından açıklanan bu bilgilerden sonra, robot taksi uygulamasının ne zaman hayata geçeceği konusunda ise bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Muhtemelen bunun için otonom sürüş modlarında bir güncelleme yapılması gerekecek.

Araçların tam olarak otonom sürüşe uygun bir şekilde çalışması ve güvenliğinin de tam olması gereksinimi ortaya çıkacak. Bu noktada düzenlemelerin nasıl yapılacağı ve güncellemelerin tüm araç serisini kapsayıp kapsamayacağı konusunda kesin detaylar paylaşılmış değil. Sadece belli modellerde özelleştirilmiş olan Tesla Model 3 araçlarını görmek mümkün olabilir.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı