Bilim & TeknolojiHaberler

Tersine Beyin Göçüne En Çok İlgi Gösteren Meslek Grubu Mühendisler Oldu

Tersine beyin göçü projesi kapsamında Türkiye'ye geri dönüş yapan bilim adamlarının çoğunun mühendis olması dikkat çekti.

Yurt dışında bulunan Türk bilim adamlarının ülkemize geri dönüşünü teşvik etmek amacıyla başlatılan Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı‘na en fazla başvuru mühendisler tarafından yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklama ile birlikte konu ile ilgili bazı detaylar netlik kazandı.

TÜBİTAK verileri ele alındığında bu programa 36 farklı ülkeden toplam 242 başvurunun yapıldığı gözlendi. Başvuru yapılan ülkeler arasında 86 başvuruyla ilk sırayı ABD alırken bu ülkeyi 21 başvuru sayısıyla İngiltere, 17 başvuru sayısı Almanya ve 9’ar adet başvuru sayısıyla da Fransa, Hollanda ve Kanada izledi.

Başvuranların Çoğu Üniversitelerde Çalışıyor

Tersine beyin göçü kapsamında başvuru yapan bilim adamlarının yaşadıkları ülkelerde çalıştıkları kurumlar ele alındığında 172 bilim insanı üniversitelerde, 31 kişi özel firmalarda ve 28’i ise araştırma enstitülerinde görev yaptıkları belirtildi.

Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında ülkemize geri dönmek için başvuran bilim adalarının arasında dünya sıralamasının ilk 25’inde yer alan üniversitelerde çalışanların sayısının 40 civarında olduğu bildirildi. Harvard, Stanford, Oxford, MIT ve Cambridge üniversitelerinden birçok bilim insanı bu çalışmaya ilgi gösterdi.

Programa başvuranlar arasında yabancı uyruklu bilim adamlarının da yer aldığı belirtilirken bu sayı 83 olarak açıklandı. Bu kapsamda en çok ilgiyi ise mühendislik bilimleri çalışanları gösterdi.

Mühendislik alanında 108, temel bilim alanında 66, sosyal bilimler 32 ve sağlık bilimlerinde ise 25 bilim insanı tersine beyin göçü kapsamında başvuru yapan meslek grupları oldu.

ODTÜ En Çok Araştırmacı Çeken Üniversite Oldu

En çok lider araştırmacının başvurduğu üniversite ODTÜ olurken bunu sırayla Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İTÜ ve Sabancı Üniversitesi izledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamada proje kapsamında başvuranlar arasında 2007 yılında hükümetler arası iklim değişikliği panelinde yer alıp ekibiyle birlikte Nobel Ödülü’nü kazanan bir profesörün de olduğuna vurgu yapıldı.

Etiketler

Gökhan ÇAKIN

1990 Trabzon doğumluyum. KTÜ Beşikdüzü Meslek Yüksek Okulu'nda öğrenimimi tamamladım. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı