Bilim & Teknoloji

SUV Araçlar Karbon Salınımı Arttırıyor

SUV araçlar karbon salınımının artmasına neden olmaya başladı.

Küresel ısınmanın etkisini azaltmak için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Bu alanda birçok markanın elini taşın altına sokması gerekiyor. Karbon salınımını azaltma konusunda en çok iş düşen markaların başında ise otomobil devleri geliyor. Öyle ki son araştırmalara göre karbon salınımının artmasındaki en büyük nedenlerin başında otomobiller geliyor. Özellikle son dönemde popülerleşmeye başlayan SUV sınıfı araçların, karbon salınımında ikinci sıraya kadar yükseldiği ortaya çıkı.

SUV Araçlar En Büyük Suçlu

Hem gösterişli olmaları hem de çevik araçlar olmaları nedeniyle SUV serilerinin dünya genelinde daha çok tercih edilmeye başladığı belirtiliyor. Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan raporlar da bu durumu özetliyor.

Yayınlanan raporlara bakacak olursak, SUV araçları karbon salınımı konusunda ikinci büyük sorunu oluşturuyor. Bu araçların karbon salınımı etki sırasında ikinci sırada yer alması, durumu net bir şekilde ortaya koymakta.

SUV tipi araçların hem daha ağır olması hem de daha fazla yakıt tüketmesi, doğal olarak karbon salınımının artmasına neden oluyor. Sürücülerin de daha çok bu modelleri tercih etmeye başlaması, karbon salınımı için istenen bir durum değil.

Firmaların bu konuda nasıl önlemler alacağı ise merak konusu. SUV sınıfları için de elektrikli araçlar tanıtılıyor ancak henüz dönüşüm istenen seviyede değil.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı