Bilim & Teknoloji

Sürücüsüz Araç İstanbul’da Deneme Testlerini Geçti

İstanbul Üniversitesi Ar-Ge merkezinde çalışmalar yapan bir şirket sürücüsüz otomobil teknolojisini geliştirerek test sürüşlerine başladı. Yarı Otonom hareket kabiliyetine sahip olan araç ayrıca İstanbul trafiğine çıktı.

Sürücünün kontrolüne ihtiyaç duymayan, yarı otonom şekilde çalışan otomobil İstanbul Trafiğine çıktı. İstanbul Teknik Üniversitesi Ar-Ge merkezinde faaliyetlerine devam eden bir şirket, geleceğin teknolojisi olarak lanse edilen sürücüsüz araç projesi ile alakalı çalışmalar yapıyor. Türkiye-İngiltere merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren şirketin sürücüsüz araç geliştirmesi mutlulukla karşılandı.

Sürücüsüz araç şeritleri kamera görüntüsünden bularak şeritleri ortalayacak şekilde direksiyonu çevirmekte ve trafikteki diğer araçların hareketlerine göre tepki verebilmekte. Henüz test aşamasında olan sürücüsüz araç teknolojisinin zorlu İstanbul trafiğinde büyük kolaylık sağlayacağı ifade ediliyor.

Sürücüsüz Araçlar Şirketlere Satılacak

Hız sabitleme özelliği olan ve pek çok konuda sürücüye rahatlık tanıyan teknolojinin geliştirmeleri devam etmekte. Zorlu yol şartlarına uygun olarak üretilen sürücüsüz araç, hem güvenli hem de konforlu olarak ifade ediliyor.

Sistemin kişilere değil, otomobil firmalarına satılması beklenirken projenin kısa süre içerisinde tamamlanacağı ve şirketlerin sürücüsüz otomobilleri satışa çıkaracağı belirtiliyor. Sürücüsüz araç teknolojisi sayesinde şoför koltuğunda oturan kişilerin direksiyon, gaz ve pedal kullanmaksızın istedikleri yere gidebilme şansları bulunmakta. Ayrıca insani sebeplerden dolayı oluşan kazaları sıfıra indirgeyen teknolojinin geliştirmelerinin sürdüğü kaydedilmekte. Bilindiği üzere Tesla ve Volvo da sürücüsüz araç çalışmalarında son noktaya gelmiş bulunmakta.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı