Bilim & Teknoloji

Subaru Yeni Sistemi ile Kazalarda Ölümleri Azaltacak

Subaru yeni geliştirdiği ve D-Call Net adını verdiği Otomatik Çarpışma Bildirim Sistemi ile kazalara daha hızlı müdahale edilmesini ve can kayıplarının azalmasını sağlayacak.

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Subaru, gelişmiş teknoloji sayesinde yepyeni özellikleri kullanıcılarına sunar iken aynı zamanda daha güvenilir bir araç deneyimi sunmak adına da çalışmalar gerçekleştiriyor. Subaru’nun şuanda üzerinde durduğu “ Otomatik Çarpışma Bildirim Sistemi “ sayesinde kazalarda ölümleri en aza indirmek adına geliştirilmiş bir sistem üzerinde çalıştığını açıkladı.

Japon Teknolojisi ile Lider

Üretmiş olduğu modellerde gerek teknolojik donanım, gerekse de şık bir tasarım tercih etmesi ile göz dolduran Subaru bunlar ile birlikte güvenlik konusunda da yeni adımlar attığını bildirdi. Subaru tarafından yapılan açıklamada üzerinde çalışılmkta olan Otomatik Çarpışma Bildirim Sistemi sayesinde oluşabilecek kaza durumlarında ölüm yaşanmasını en aza indirmek üzere geliştirmeleri sürdürmekte olduğunu açıkladı.

Otomatik Çarpışma Bildirim Sistemi Geliştiriliyor

Dünyanın en güvenilir otomobillere sahip olduğu iddiasını daha da pekiştirmek ve yenilikleri kullanıcılarına sunmak için yeni çalışmalar gerçekleştirmekte olan Subaru markasının yeni teknoloji ile birlikte oluşabilecek kaza durumlarında sağlık görevlilerine bildirim gönderebilecek. Subaru’nun geliştirmiş olduğu sistemde D-Call Net adını vermiş olduğu bir cihaz araç içerisinde yer alacak ve oluşacak kaza durumlarında anlık olarak sağlık görevlilerine bildirim görerek kazalara en kısa süre içerisinde müdahale edilmesini sağlayacak. Subaru’nun gerçekleştirdiği araştırmalar ile birlikte kaza durumlarında sağlık görevlilerine ulaşacak olan otomatik bildirim ile konum da gönderilecek ve maksimum 17 dakika içerisinde kazaya müdahale edilmesi sağlanabilecek.

Sistemi sürekli olarak geliştireceğini de aktaran Subaru yetkilileri D-Call Net’in oluşacak kazaların büyüklüğünü geçmiş kaza analizlerinden yapacağını ve oluşabilecek yaralanma ve ölümlü sonuçlanmalar ile ilgili sağlık görevlilerine bilgi aktaracak. 2.8 milyon verinin girişlerinin Otomatik Çarpışma Bildirim Sistemi içerisine yapıldığını aktaran Subaru, kazanın şuanda Japonya üzerinde nerede olduğunu tespit edeceği ve kaza yerine en hızlı ulaşımı sağlamak adına itfaiye, hastaneye ve hatta hava ambulansına bilgi gönderecek. Kazaların pek çoğunda yaşanan müdahale gecikmeleri ile ölümlü sonuçlandığı belirtilir iken bu teknolojinin pek çok ölümlü kazaları azaltacağı aktarıldı.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı