Bilim & Teknoloji

Starlink Uyduları için Yeni Başvuru Yapıldı

Starlink uyduları bir kez daha tartışmaya neden oldu. Bu kez 30 bin uydu için başvuru yapıldığı açıklandı.

Elon Musk’ın firması SpaceX tarafından geliştirilen Starlink uyduları yine gündemde. Daha hızlı internetin dünyanın her yerine ulaşmasını sağlayacak olan uyduların uzaya gönderilmesi konusunda yeni kararların alındığı açıklandı.

İlk etapta 60 adet uydunun uzaya gönderildiği açıklanmıştı. 60 adet uydu bile tartışmalara neden olmuştu. Öyle ki bu uyduların üzerinde yer alan panellerin oldukça parlak olduğu ve gök bilimcilerinin araştırmalarını engelleyebileceği söylenmişti. İkinci partinin gönderilmesi planlanırken tartışmalar bir kez daha alevlendi.

30 bin Starlink Uydusu Gönderilecek

Tartışmaların bir kez daha alevlenmesinin ana nedeni ise firmanın toplamda 30 bin uydu gönderme gibi bir isteğinin olması. Bu konuda başvuru yapıldığı bile söyleniyor.

Yapılan başvuru kabul edilecek olursa, yörüngede uydu çöplüğü ile karşı karşıya kalınması söz konusu olacak. Öyle ki diğer uyduların durumdan olumsuz yönde etkilenmesi gibi bir olayın da söz konusu olması bekleniyor.

Starlink

Toplamda 30 bin uydunun gönderilecek olması, uzayda tam anlamıyla bir uydu çöplüğünün oluşması anlamına da geliyor. Firmanın bu konuda nasıl önlemler aldığı konusunda ise herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Uyduların gönderilmesine onay çıkacak olursa, bu noktada tartışmaların büyüdüğünü göreceğiz. Diğer bir boyut ise uyduların çok parlak olması. Uyduların çok parlak olması hem gök bilimcilerin araştırmalarını hem de diğer uyduları tehdit ediyor. Bu konuda nasıl bir karar verileceği ise merak konusu.

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı