Haberler

Spotify Telif Hakları için Açıklama Yaptı

Spotify telif hakları için alınan karar sonrasında yeni açıklamalar yayınladı. Spotify telif haklarının ücretlerinin artması karşısında nasıl davranacak? İşte son bilinenler.

Bir süredir ABD Telif Hakkı Kurulu tarafından alınan yeni kararlar müzik dünyasının gündeminde. Özellikle müzik uygulamalarının bu durumdan çok rahatsız olduğu biliniyor. Durumdan en fazla şikayet eden uygulama ise Spotify oldu. Yapılan yeni açıklamalarla beraber Spotify’nin telif haklarına itiraz ettiği ve geçmişte yaptığı ödemeleri geri istediği ortaya çıktı.

Spotify Durumdan Rahatsız

Konunun temeli ABD Telif Hakkı Kurulu tarafından alınan karara dayanıyor. Alınan kararla beraber platformda içerik sahiplerine ödenen telif haklarının oranının artması söz konusu olmuştu. Oranın artırılmasının ardından zam haberi gelmişti.

Buna göre telif ücretlerinin %43.8 oranında artış gösterdiği açıklandı. Açıklanan yeni rakamlar ise Spotify platformunu bir hayli rahatsız etti. Spotify tarafından yapılan açıklamalara göre durum hem yayın akışını olumsuz yönde etkileyecek hem de içerikleri takip eden kullanıcıların olumsuz olarak etkilenmesi durumu söz konusu olacak.

Spotify

Telif hakkı ücretlerinin bu kadar yüksek bir seviyeye çekilmesinin arkasında nasıl bir nedenin yattığı konusunda ise herhangi bir açıklama bulunmuyor. Sadece Spotify değil, Apple Music gibi servislerde durumdan olumsuz etkilenecek gibi duruyor.

Hatta Spotify tarafından bu konuda alınan bir kararda var. Uygulamanın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılı için ödenen teliflerin yüksek ücretli olduğu ve bu nedenle geri ödeme istendiği de ortaya çıktı.

Fazla ödenen telif ücretlerini geri istediğini açıklayan uygulama, bu ücretlerin ödenmemesi durumunda nasıl bir karara imza atacağı konusunda ise herhangi bir bilgi vermedi. Telifleri hemen istemediklerini, geri ödemeleri 2019 yılının sonuna kadar uzatabileceklerini de açıklayan uygulama yetkilileri, mevcut olan durumu kullanıcılara nasıl yansıtacak bilinmiyor.

En azından şu an için bu konuda nasıl adımların atılacağı net değil. Telif hakları için alınan son kararlar konusunda geri adım atılması ise beklenen bir durum değil.   

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı