Bilim & Teknoloji

SpaceX Yeni Uyduları Yörüngeye Gönderiyor

Starlink uydularının uzaya gönderildiği açıklandı.

Dünyanın her yerinden internete girilebilmesi için çalışmalar yapan SpaceX, bu noktada yeni uyduları uzaya göndereceğini açıklamıştı. Dünyanın hemen her yerinden internete girilmesini sağlayacak olan Starlink uyduları için kademeli olarak uzaya fırlatma yapacağı açıklanan firmanın, bu gece yeni bir parti daha uydu gönderimi yaptığı açıklandı. Daha önce gönderilen uydularda olduğu gibi parti şeklinde gönderilen Starlink uydularının sayısı ise 60 adet olarak açıklandı.

Yeni Uydular Hedefe Ulaştı

Falcon 9 roketiyle gönderildiği açıklanan yeni uyduların, doğrudan yörüngeye oturması sağlanacak. Bu şekilde daha önce gönderilen uydularla beraber zincir oluşturulmuş olacak. YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanan fırlatmanın sonrasında başarılı bir şekilde işlemin gerçekleştirildiği de açıklandı. İstendiği şekilde yörüngeye yerleştirilen Starlink uydularının 60 adet ile sınırlı kalmayacağını belirtelim.

Elon Musk tarafından yapılan açıklama sonrasında projenin doğru bir şekilde çalışması için 400 adet uydunun bulunması gerektiği belirtildi. Toplamda 400 adet uydu sayısına ulaşıldığı zaman, sorunsuz bir şekilde, daha kaliteli internet bağlantısının sunulması sağlanacak. Ayrıca bu bağlantı, internetin ulaşmasının mümkün olmadığı yerlere de internetin taşınmasını sağlayacak.

Uyduların bundan sonraki aşamada da gönderilmeye devam edeceği belirtiliyor. Projenin tam olarak kaç uydu ile tamamlanacağı konusunda ise kesin açıklamalar bulunmuyor. Bunlar için Elon Musk tarafından yakın zamanda açıklamaların gelmesi söz konusu olacak.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı