Bilim & Teknoloji

SpaceX Ticari Uçuşunu Bu Gece Başlatıyor

SpaceX ticari roketleri göndermeye başladı. SpaceX roketleri hangi uyduyu taşıyacak?

Uzay teknolojileri konusunda en dikkat çeken firmalardan biri olan SpaceX, son yıllarda uzay seyahatlerini gündeme getirmeyi başardı. Ardı ardına adımlar atan ve yenilenebilir roket fikrini gündeme getiren firma, Falcon Heavy roketleriyle beraber uzaya yolcu taşıma fikrini gündeme getirmişti.

Öyle ki bu roketlerin yeniden Dünya yüzeyine dönme gibi bir artısı vardı. Uzun süredir testleri devam eden roketlerin bu kez ilk defa ticari amaçla kullanıldığını görmek mümkün olacak.

SpaceX Uzaya Uydu Götürecek

SpaceX tarafından yapılan açıklamalar, firmanın Falcon Heavy roketlerini ilk defa ticari olarak kullanacağını ortaya çıkardı. Paylaşılan bilgilere göre roketleri bu kez Suudi Arabistan’ın Arabsat 6A uydusunu uzaya götürecek. Böylece ilk kez ticari amaçlı uçuşlar gerçekleştirilmiş olacak.

Arabsat 6A uydusunu taşıyacak olan roketler ise Falcon Heavy serisi olacak. 3’lü ve güçlendirilmiş olan Falcon 9 roketlerinden oluşan ana seri roketlerin ekstra olarak güçlendirildiğini de ekleyelim.

Öyle ki roketlerin uyduyu taşıması için ciddi oranda güç harcaması gerekiyor. Arabsat 6A uydusunun tam olarak 6 tonluk bir ağırlığa sahip olduğu açıklandı ve bunun için ciddi bir çalışma yapıldığı da verilen bilgiler arasında.

SpaceX

Normal şartlarda 9 Nisan tarihinde gerçekleşmesi beklenen ticari uçuşun, hava şartları nedeniyle bu geceye ertelendiğini de ekleyelim. Türkiye saatiyle 01:36’da başlayacak olan uçuşun 34 dakikalık bir süreci olacağı da yine gelen bilgiler arasında yer alıyor. 34 dakikalık süre içerisinde roketin havalandığını ve uyduyu atmosfere kadar çıkardığını görmek mümkün olacak.

Taşıma işleminden sonra ise SpaceX roketleri yeniden belirlenen alanlara indirecek. Yine bu roketlerinde sonradan kullanılabilir olarak hazırlanması bekleniyor. Herhangi bir aksilik olmaması durumunda, roketlerin ne amaçla kullanılacağı kısmında da bir bilgi yer almıyor.

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı