Bilim & Teknoloji

SpaceX, Kapsül Testlerine Başladı

SpaceX Dragon kapsülleri için ilk testler yapıldı. SpaceX Dragon başarı elde etti mi?

SpaceX geçtiğimiz günlerde yeni kapsülleri için testlerin başlayacağını duyurmuştu. Firma tarafından yapılan duyuruda Dragon kapsül için uzay görevleri planları açıklanmıştı. Bu planların tamamı için roketlerin testlerinin başarılı olması bekleniyordu.

İçerisinde mürettebat bulunacağı için kapsül üzerinde yer alan motorların dışa doğru çalışması ve içeriye herhangi bir etki göstermemesi gerekiyor. Sadece ateşleme sırasında değil, bunun dışında iniş sırasında da kapsül içerisinde yer alan mürettebatın zarar görmemesi gerekiyor. Bu yönde yapılan testlerin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.  Kapsülün yine Falcon 9 roketleriyle taşındığını düşünecek olursak, yapılan hatanın doğrudan mürettebatı etkilemesi durumu da söz konusu.

SpaceX Dragon Testleri Başarılı Sonuçlandı

8 adet SuperDraco itici roket setinin bulunduğu kapsüllerin bu noktada ne kadar güvenli olduğunu kanıtlamak adına yeni testler yapıldı. Yapılan testler gösteriyor ki kapsülde herhangi bir sorun yok. En azından ilk testlerde kapsülün başarı yakaladığını söylemek yanlış olmayacaktır.

SpaceX Dragon

Aslında daha öncede her sistem için ayrı ayrı testlerin yapıldığını görmüştük. Şimdi ise testlerin tüm sistemlerin bir arada olduğu şekilde yapıldığı açıklandı. Tüm sistem hareket halinde test edildi ve yapılan testlerin başarı ile sonuçlandığı duyuruldu.

Şu an için SpaceX Dragon kapsülleri insan taşıma sertifikasını almış değil. Yapılan tüm testlerin olumlu sonuçlanması durumunda bu sertifika verilecek. Haliyle şu an için hala net bir durum söz konusu olmadı. Sadece bu zamana kadar yapılan testlerin başarılı bir şekilde devam ettiğini söyleyebiliriz.  

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı