Bilim & Teknoloji

SpaceX ile NASA Yeni Bir Anlaşmaya İmza Attı

NASA ile SpaceX Ay görevi için yeni bir anlaşmaya imza attı.

Yeni Ay görevi için hızlı bir şekilde çalışmalarına devam eden NASA, yeni Ay görevinde kullanılacak olan uzay istasyonu için de çalışmalarını sürdürmeye başladı. Görevde kullanılması beklenen yeni araçların neler olacağı bir yana bu konuda yeni anlaşmalar da imzalanmaya başladı. Son olarak SpaceX ile NASA arasında yeni bir anlaşmaya imza atıldığı duyuruldu.

SpaceX, Parçaları Uzaya Taşıyacak

Uzay yarışında birçok firma yarışa katılmaya başlarken ardı ardına adımlar atan SpaceX ise öne geçmeye başladı. Son olarak firmanın Ay görevi için NASA ile yeni bir anlaşma imzaladığı ortaya çıktı. Yapılan yeni anlaşmaya göre yeni uzay istasyonunun parçalarını taşımak için SpaceX görev alacak.

Dragon XL aracıyla beraber uzay istasyonunun parçalarının uzaya taşınması bekleniyor. Dragon XL aracıyla parçalar uzaya taşınacak ve uzay aracına güç verecek olan roketlerde yine daha önce kullanılan Falcon Heavy roketleri olacak.

NASA ile SpaceX

2024 yılında yapılması beklenen yeni Ay görevi için parçaların ne zaman fırlatılacağı konusunda ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı. İlk olarak Ay görevinde bulunulması bekleniyor ancak bunun hemen sonrasında ise Mars görevinde NASA ile SpaceX arasında yeni bir anlaşma yapılması bekleniyor.

Firmanın bu konuda geleceğe dönük yatırımları da olduğunu biliyoruz. Özellikle Elon Musk uzay konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını açıklamış ve bu konuda mesajlarını vermişti.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı