Bilim & Teknoloji
Trend

SpaceX Deneme Testi Hava Şartları Dolayısıyla Ertelendi

SpaceX Ejderha uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitmeden önceki son denemesi hava koşulları sebebiyle ertelendi.

Aylardan beri yoğun tempoyla çalışan NASA’nın SpaceX Ejderha ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmeden önce yapacağı son test için hazırdı. Uzun bir hazırlanma sürecinden geçen ekip doğru hava koşullarının sağlanamamasından dolayı test tarihini erteledi.

SpaceX Ejderha Testi

 SpaceX Ejderha ekibi, hava koşulları sebebiyle ertelenmese yapacakları testte arıza durumunda roketten nasıl çıkılacağı konseptli ”uçuş içi iptal testi” planını uygulayacaklardı. SpaceX’in yapılacak test uçuşundan sonra inmesi bekleniyor. Tüm koşulların ideal olması için SpaceX bir gün daha bekleyecek. 

SpaceX Hazırlık Süreci

SpaceX bu teste hazırlanmak için yıllardan beri çalışıyor. Uzay aracı, astronotları uzaya göndermeden önce son bir test daha yapacak. Uçuş içi iptal testi için Falcon 9 roketi insansız olarak fırlatılacak. Fırlatmada acil bir durumu simüle etmek için motorlar aniden yaklaşık 84 saniye boyunca duracak. Ejderha ekibi aynı anda Falcon 9’dan uzaklaşmak için kendi motorlarını ateşleyecek ve paraşütler, okyanusa bir sıçrama inişi yapmadan ve kurtarma gemileri tarafından kurtarılmadan önce uzay aracının inişini yavaşlatacak. 

Kötü Hava Koşulları

Roketin uçuş yolundaki hava koşulları iyi gibi görünse de kurtarma alanındaki sürekli rüzgarlar ve denizdeki dalgalanmaların şiddetli olması sebebi ile SpaceX Ejderha ekibinin son denemesini daha sonraya bıraktı. Testin ne zaman yapılacağı hava durumuna bağlı olarak belirlenecek.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı