Mobil

Snapdragon 735 için İlk Detaylar Ortaya Çıktı

Snapdragon 735 için ilk bilgiler ortaya çıktı. Snapdragon 735 nasıl bir seri olacak?

Mobil işlemci konusunda en iddialı markalardan biri olan Qualcomm, amiral gemisi serilerinde kullanılan işlemci modelleriyle yarışacak kadar iyi orta segment işlemci modelleri sunmaya başladı. Markanın bu noktada sunacağı yeni işlemcilerden birisi de Snapdragon 735 serisi olacak. Amiral gemisi işlemci modellerini aratmayacak olan yeni işlemciler için ortaya çıkan detaylarda ne kadar iddialı bir teknolojinin sunulacağını gösteriyor.

Snapdragon 735 Nasıl Bir İşlemci Modeli Olacak?

7 nm üretim sürecinin bir ürünü olacağı görülen işlemciler, amiral gemisi modellerinde de kullanılan işlemci serilerinden biri olacak. Bu yönüyle Snapdragon 7xx serisine önemli bir artı kazandırılmış olunacak.

İşlemcilerin toplamda 8 çekirdek olması bekleniyor. 8 çekirdekli serinin 1+1+6 şeklinde kümelenmiş çekirdeklerini göreceğiz. Bu demek oluyor ki performans serisi ve tasarruf serisi kümelemelerine ek olarak bir kümelemeye daha yer verilecek.

Dağılımın nasıl olacağı konusunda da bilgiler var. Buna göre 1 Kryo 4xx 2.9 GHz + 1 Kryo 4xx 2.4 GHz dizilimini göreceğiz. Bunun dışında 6 Kryo 4xx 1.8 GHz kümelemesini de göreceğiz.

Snapdragon 735

İki çekirdek kısmında Cortex A76 modeline yer verildiğini görmek mümkün olacak. Diğer 6 çekirdek kısmında ise Cortex A55 tabanlı seriler göreceğiz. Bu kısımda bir fark söz konusu olmayacak.

Yapay zeka bölümü ile güçlendirilmesini beklediğimiz Snapdragon 735 işlemci modelinin 1 GHz hız değerine sahip bir de NPU220 bölümünün yer aldığını göreceğiz. 5G modemlerinin bulunmasını ve 5G destekli iddialı işlemcilerden biri olması beklenen Snapdragon 735 modelinin ne zaman tanıtılacağı konusunda ise yeterli bilgi elde etmek mümkün olmadı.

Bu arada unutmadan serinin içerisinde Adreno 620 grafik birimi gibi oldukça iddialı bir grafik biriminin yer aldığını da ekleyelim. Hem grafik birimi kısmında hem de teknik özellikler kısmında çok iddialı seriler söz konusu olacak. Muhtemelen orta segment akıllı telefonlar için yeni bir dönem başlatılmış olacak. Bu seriyi kullanan ilk akıllı telefonların ve işlemcilerin tanıtımının yakın zamanda açıklanması da bekleniyor.

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı