Haberler

Simyacıların Hayali Gerçek Oluyor: Selçuk Üniversitesi Bakteri İle Altın Üretti

Selçuk Üniversitesinde faaliyet gösteren bir araştırma geliştirme firması, kimyasal atıklara karşı kullanılan cupriavidus metallidurans isimli bakteri ile bu atıklardan altın elde edildiğini açıkladı.

Konya’da bulunan Selçuk Üniversitesi’ne bağlı olarak üniversitenin teknokent bölümünde faaliyet göstermekte olan bir Ar-Ge firması, 4 ay süren bir çalışmanın ardından kimyasal atıklardan altın üretmeyi başardıklarını açıkladı. Türkiye’de bir ilk olduklarını açıklayan ekip, bu olay ile literatüre girdiklerini de söyledi.

Yüzde 99 Oranında Saf Altın Elde Ettiler

Cupriavidus metallidurans bakterisi hakkında çalışmalar yapan ve bu bakterinin ağır kimyasallarda doğal olarak bulunan altın klorür ve diğer başka metabolitleri de kullandığını ve bunları altına çevirdiklerini öğrendikten sonra çalışmalara başlayan firma, 4 ay süren ağır bir çalışmanın ardından ise elde ettikleri ürünün -yüzde 99 gibi oldukça yüksek bir saflıkta- altın olduğunu açıkladı.

“ABD’de Çalışmalar Vardı, Türkiye’de İlk Biziz”

Geçtiğimiz senelerde Amerika Birleşik Devletleri’nde de kendilerinin yaptığı çalışmalara benzer çalışmalar olduğunu söyleyen firma, Türkiye’de ise böyle bir olayı yani kimyasal atıklardan altın elde etme çalışmalarını ilk kez kendilerinin yaptıklarını söyledi.

Şu an Konya Selçuk Üniversitesi Teknokent’te çalışmalarına devam eden firma, ülkemizde tonlarca bulunan kimyasal atıklara karşı kullanmış olduğu cupriavidus metallidurans bakterisi ile bilim tarihinde oldukça ciddi bir dönemeçi geçmiş gibi duruyor.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı